Taşa Takılan Kadınlar

Küçük bir kasabanın güzel ve uçarı kadınları, kiliseye günah çıkarmaya gidip, rahibe o hafta neler yaptıklarını, birlikte oldukları kişi ile nasıl buluştuklarını, eğlendiklerini, dolaştıklarını ve eve gidip neler yaptıklarını ayrıntılı olarak anlatırmış.

O da, dinledikten sonra;

– Tamam kızım, şimdi git, iki peter duası oku, bir de mum dik. Ben de günahlarının affedilmesi için dua edeceğim…dermiş.

Gel zaman git zaman, kasabanın yaşlı rahibi dayanamamış ve onlara ;

– Bana birlikte olduğunuz erkeklerle ne yaptığınızı en ince ayrıntısına kadar anlatmanıza gerek yok, demiş. Örneğin, ayağım  bir kez taşa takıldı, iki kez taşa takıldı gibi benzetme yapın. Ben sizin kaç kez günah işlediğinizi anlarım.

Rahibin ricası üzerine, günah çıkarttıracak olan tüm bayanlar, bu doğrultuda hareket etmişler.

Günlerden bir gün, rahip efendi emekli olmuş ve kasabaya genç bir rahip tayin edilmiş.

Yeni rahip göreve başlamış ve kuşkusuz yine  ayağı taşa takılan genç bayanlar…

Günah çıkarma hücresine gelen esmer güzeli bayan ;

– Rahip efendi, hafta içinde iki kez ayağım taşa takıldı da onun için geldim.

– Ya öyle mi ? Peki bir yerine bir şey oldu mu ? Aman bir daha yürürken dikkat et. Ben de ayağının taşa takılmaması için dua edeceğim.

Yeni rahip, günler geçtikçe bakmış ki, ayağı taşa takılan kadınların sayısı son derece fazla, onlarla uğraşmaktan  dini görevlerini dahi yerine getiremiyor. Sonunda, yolların onarılması ve taşlardan  temizlenmesini rica etmek için, kasabanın belediye başkanından randevu almış.

Randevu saatinde, rahibi makamında kabul eden belediye başkanı ;

– Aslında benim size ziyarette bulunmam gerekirdi. Ancak, şu kasabanın özellikle yollarıyla o kadar çok uğraşıyorum ki, gecem gündüzüm yok. Neyse, özellikle yolları asfaltladık.

–  Aman Reis Bey, her gün ayağı taşa takılan bayanların şikayetlerini dinliyorum. Haftada 3 – 4 kez taşa takılanlar bile var.

O ana kadar rahibi  ciddi dinleyen belediye başkanı, giden rahibin “ taşa takılma “ nın mecazi anlamını açıklamadan gittiğini anlamış ve başlamış gülmeye…

–  Demek şikayetiniz buydu (!)

–  Reis Bey, inanmazsanız kendisine sorun, muhterem eşinizin  bile hafta içinde üç kez ayağı taşa takılmış.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir