BAYRAK VE ATATÜRK RESİMLERİ

Bayrak, bir ulusun simgesi ve en önemli değeridir.

Bayrağın nasıl yapılacağı, nerede ve nasıl kullanılacağı Bayrak Kanunu ve Bayrak Tüzüğü’nde açıklanmıştır.

Bayrak kullanımında uygun olmayan hatalı ve yanlış uygulamalar ve bunlarla ilgili cezai müeyyideler yine ilgili kanunlarda belirtilmiştir.

Türk Bayrağı, Türk toplumunda çok önemli bir yer işgal eder, bayrağa verilen değer her türlü manevi değerin çok üstündedir.

Örneğin, töredir, bir köyde kız almaya bayrakla gidilir. Düğün alayının başında Türk Bayrağı bulunur ve bunu taşımak onurdur.

Düğün evlerinde baş köşeye mutlaka bir Türk Bayrağı dikilir.

Yeni bir ev yaptıran, evinin çatısına Türk Bayrağı diker.

Askere gidenleri arkadaşları Türk Bayrakları ile uğurlarlar.

Bir eve şehit haberi geldiğinde, hemen eve büyük boy bir Türk Bayrağı asılır, bunun anlamı o evde bir şehit vardır, Türk Bayrağı bu gururu simgeler.

Hacca gidenler Türk Bayrağı ile uğurlanır.

Türk Bayrağı o kadar önemlidir ki, Türk Milleti bir olaya çok üzüldüğü ya da bir olaydan çok büyük mutluluk duyduğunda hemen Türk Bayrağını balkonuna asar.

Bunlar Bayrak Kanunu ile Bayrak Tüzüğü’nde yoktur.Vatandaş kendiliğinden yapar. Bu hareket bayrağa verilen önemi ve saygıyı, birlik ve bütünlüğe verilen değeri gösterir.

Bayrak Tüzüğü’ne göre, millî spor karşılaşmalarında bayrak kullanılabilir ama örneğin olimpiyat oyunlarında, Türk kafilesinin önünde yürüyen sporcunun Türk Bayrağı taşıyacağı konusu Bayrak Kanunu ve Bayrak Tüzüğünde yoktur.

Kanunda belirtilen özelliklere uygun olanların cenazelerinde de, tabutun üzerine Türk Bayrağı serilir.

Türk Bayrağı kullanımında benim zihnimi kurcalayan konulardan biri, camilerimizde neden Türk Bayrağı asılmadığıdır. Oysa, o bayrak bu topraklarda özgürce dalgalandığı için, o camilerde serbestçe namaz kılınmaktadır.

Zaman zaman ulusal basında yer alan haberlerden öğreniyoruz, defilede Türk Bayrağı’nı elbise olarak kullanan bir manken Türk Bayrak Kanunu’na muhalefetten ceza alıyor; bir başkası düğününde Jandarma izin vermediği için Türk Bayrağı asamıyor. Bir başkası asker arkadaşını uğurlarken, arabasına Türk Bayrağı astı diye polis tarafından durdurulup cezalandırılıyor.

Bu davranışları anlamakta gerçekten zorluk çekiyorum.

Bayrak, millî birlik ve beraberliğin söz konusu olduğu her yerde, bu birliğin simgesi olarak asılır, taşınır ve kullanılır.

Kanunda yeri yok, ama adam maçta elinde Türk Bayrağı ile bağırsa ne olur, bağırmasa ne olur? O adamın kime zararı var? Bayrağın manevi değerine bir saygısızlıkta mı bulundu?

Yurt dışında gördüm, genç bir delikanlının üzerinde kıpkırmızı bir tişört, tam kalbinin üzerinde ay yıldız vardı. Gördüğüm an birden nutkum tutuldu, içim kabardı, gözyaşlarına boğuldum.

Yurt içinde ya da yurt dışında, çok kişi millî takım forması giyiyor. Yanlış anlaşılmasın maçta değil, günlük hayatta…Nasıl kimileri tuttuğu takımın formasını giyiyorsa, kimileri de ay yıldızlı milli formayı giyiyor. Çok kişinin başında ay yıldızlı kırmızı spor şapka var. Ne oldu şimdi, bu kişiler Türk Bayrak Kanunu’na aykırı davranmış mı oldular? Ortada saygısızlık da yok, hakaret de…

Türk Bayrağı Tüzüğü’nün 12 nci maddesi, “…milli gelenekler gerektiriyorsa törenlerde ve düğünlerde bayrak kullanılabilir” diyor.

Bu maddeye göre, düğünde bayrak asılmasına izin vermeyen Jandarma Komutanı ve oranın mülki amirini cezalandırmak lâzım!..

***

bayrak1

Bayrağın şekli ve biçimi belli olmasına rağmen, zaman zaman standart kullanımın dışına da çıkılmakta, fonksiyon aynı kalmakla birlikte estetik olarak farklı uygulamalarla da karşılaşılmaktadır.

 bayrak6

Örneğin, Türkiye Cumhuriyeti’nin 75 nci kuruluş yıldönümü münasebetiyle bir “75 nci yıl logosu” çıktı ortaya…O dönem, hemen hemen her resmi dairede Türk Bayrağı’nın yanında bu logo da direklere asıldı. Burada, ay- yıldız, sağ yukarıya doğru kayıktı. 

bayrak4

bayrak5

Kullanılan bazı logolar…

bayrak9

Bu arada Türk banknotlarının üzerindeki şekil değiştirmiş ay- yıldızlara da dikkatinizi çekerim.

bayrak10

Gelelim anlam ve içerik olarak çok farklı bir uygulamaya…

Adıyaman Gölbaşı Kaymakamlığı, 23 Nisan 2013 günü Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Programı’nda aşağıdaki  sevimli resmi kullandı.

 bayrak3

 Fonda ay yıldız ve bir çocuk fotoğrafı…

 Ne kadar güzel, anlamlı ve sevimli değil mi?

Siyaset bilimciler, tarihçiler ve sosyologlar bayrakları özgür kültürü ifade eden simgeler olarak kabul ederler.

 bayrak2

(Anlamın güzelliğine bakın!.. Türk Bayrağı ile bütünleşen Türkiye…)

Biz ilkokullarda okurken, 23 Nisan’larda ya da resmî bayramlarda okullar, küçük Türk bayrakları ve Atatürk flâmaları ile süslenirdi.

Flâma, işaret olarak veya çeşitli amaçlarla kullanılan küçük bayrak demektir.

Özellikle üzerinde ATATÜRK’ün olduğu küçük flâmalar hepimizin ilgisini çekerdi. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün flâmalarını taşımak, Türk Bayrağı’nın kutsallığı yanında bizi gurur ve heyecan verirdi.

Özünde Türk Bayrağı şeklinden ve özelliğinden bir şey kaybetmezdi.

Sonraları üzerinde ATATÜRK’ün resmi olan, arka plânda ay yıldızlı bayrağımız görünen posterler çıktı. Poster, duvara asılmak üzere veya değişik amaçla kullanılan büyük boy resim demektir.

bayrak7 

Türk Bayrağı Tüzüğü, Madde 26: “Hiçbir siyasî parti, kuruluş, dernek, vakıf tarafından amblem, flâma, sembol ve benzerlerinin ön ve arka yüzünde, Bayrak esas fon olarak kullanılamaz.”

Bu maddede ATATÜRK’ün resminin kullanılıp- kullanılmayacağından söz edilmiyor.

Ayrıca ATATÜRK, herhangi bir siyasi parti, kuruluş, dernek ve vakfı da simgelemiyor.

Aynı tüzüğün 27 nci maddesi, Özel Bayraklar ile ilgili…Buradaki ifade aynen şöyle: “Özel Bayraklar al zemin üzerine ay yıldız resmolunarak yapılır.”

Madde 34: “Sembolik bayraklar, okulların süslenmesinde kullanılabileceği gibi, çubuklara takılarak elde taşınabilir.”

Sembolik bayrakların, tüzükte belirtilen belli günler dışında kullanılması, mahalli mülki amirin müsaadesine bağlıdır.

Bu ifadelerden anlaşıldığı gibi, bir Türk Bayrağı var, bir de Özel Bayraklar ile Sembolik Bayraklar…

Türk Bayrağı şekil, oran ve görsel anlam olarak birdir- tektir. Özellik ve değerinden hiçbir şey kaybetmemiştir ve asla kaybetmeyecektir de…Ancak, ATATÜRK’e ve onun değerlerine sahip çıkmak isteyenler, son zamanlarda TÜRK BAYRAĞI YANINDA üzerinde ATATÜRK’ün çeşitli resimlerinin de bulunduğu poster tarzındaki Özel Bayrakları ya da Sembolik Bayrakları da kullanır oldular. Yani, Türk Bayrağı özellik ve değerinden hiçbir şey kaybetmeden, ATATÜRK ve ay- yıldız bir araya getirilerek bunun anlamı simgesel olarak vurgulanmak istendi.

bayrak8

Kanaatimce, bu yapılan uygulama Bayrak Kanunu’na muhalefet  etmek anlamına gelmiyor.

23 Haziran 2013 günü, Erzurum’da “Milli İradeye Saygı” mitinginde, “Evinize Türk  Bayrağı asın. Ama üzerinde herhangi bir sembol olmayan Türk Bayrağı asın. Ama üç hilâli de açarız derseniz o da Osmanlınındır onunla da gurur duyarız” denilmişti.

Bayrakların, Özel ve Sembolik bayrakların, kanun ve tüzükte belirtilen özel günler dışında kullanılması mahalli mülki amirin müsaadesine bağlı… Ancak mitingte, “evinize Türk Bayrağı asın, hatta isterseniz Osmanlı Bayrağı da asabilirsiniz” dendi. O zaman herkes evine, kanun ve tüzükte belirtilen özel günler dışında bayrak asabilir.

Tüm Türk tarihinde çok önemli bir yer işgal eden  Osmanlı Devleti, benim atamdır, saygı duyarım.

Ancak, Türkiye Cumhuriyeti’ nde yaşadığım için, ben TÜRK BAYRAĞI ve üzerinde ATATÜRK’ün resmi olan özel veya sembolik bayrakları – ya da ATATÜRK'lü posterleri tercih ediyorum; bundan da hiçbir şekilde rahatsızlık duymuyorum!..

Ben,

1.Türk Bayrağı üzerindeki ay- yıldızının şekil değiştirmesinden rahatsızım,

2. Türk Bayrağı fonunun üzerindeki ATATÜRK'ün resminden rahatsız olunmaması gerektiğini düşünüyorum!

(Yazının İlk Yayım Tarihi: 6 Eylül 2013)

aakyol

Bu Yazı Dosyalarım. Kategorisinde Oluşturulmuştur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir