TÜRK MİLLETİ, BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN !

23 Nisan Bayramı

23 Nisan gününü, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak büyük bir gururla kutluyoruz.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 23 Nisan 1920’de açılması, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün, Kurtuluş Savaşı’nın zaferle sonuçlanması ve milli egemenlik ilkesine dayanan yeni bir devletin kurulması sürecinde gerçekleştirdiği en önemli hamlelerden biridir ve bugün, devlet olarak kuruluşumuzun ve varlığımızın kaynağıdır.

Şüphesiz, milletin kayıtsız şartsız egemenliğini temsil eden TBMM, demokratik rejimimizin temel kurumu ve teminatı, milli egemenlik ilkesi ise temel dayanağıdır.

Daha başlangıçta millî egemenlik, millî irade gibi ana esaslara dayanmış olması, Türkiye Cumhuriyeti’nin modern bir devlet olarak yükselmesini de mümkün kılmıştır.

Ancak, unutmamak gerekir ki, demokrasiye, görüş- öneri ve/veya alınan kararlara art niyetsiz yaklaşmak; fertler ve kuruluşlar arasındaki ilişkilerde önce ve her şeyden önce ülke yararını gözetmek; tartışmaları hakaret etmeden, ayrışma oluşturmadan ve öteki yaratmadan, uygar bir şekilde yapabilmek; toplumda sevgi, saygı, hoşgörü duygularını güçlendirir, yüceltir, birlik ve bütünlük sağlar.

Başta her türlü sorunun çözüm yeri olarak kabul ettiğimiz TBMM olmak üzere milletçe, değerlerimize sahip çıktığımız, bu ilkeler etrafında sımsıkı kenetlendiğimiz sürece, daha aydınlık yarınlara ulaşmamız kaçınılmazdır.

Ülkemizdeki problemlerin, birbirimizi kucaklayarak, demokrasi, insan hakları ve hukuk alanlarındaki standartlarımızı daha da yükselterek çözüleceğinden şüphe duymuyorum.

Bu duygumu da asla kaybetmek ve karamsarlığa düşmek istemiyorum. Çünkü, burası benim vatanım ve benim gidecek başka ülkem yok!..

ATATÜRK Diyor ki:

“Küçük hanımlar, küçük beyler!

Memleketi asıl aydınlığa boğacak sizsiniz. Kendisinizin ne kadar mühim, kıymetli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışın!”

Yarınlarımızın en büyük güvencesi olan çocuklarımızın, ATATÜRK’ün izinde, toplumumuzun her alandaki ileri atılımlarına öncülük yapacak, kalpleri vatan ve millet sevgisiyle dolu, çağdaş ve aydınlık insanlar olarak yetişmesi en büyük dileğimdir.

Bu anlamlı günde Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve onun yakın silâh arkadaşları başta olmak üzere, bu ülkenin birlik ve bekası için can veren tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyorum.

ATATÜRK’ün, “Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Türkiye halkına Türk Milleti denir” sözünden hareketle, (nerede yaşıyor ve yaşatılıyorsa) tüm Türk Milleti’nin Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını en içten dileklerimle kutluyorum.

bayrak-8

NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE!..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir