DİASPORA’NIN SAHTEKÂRLIĞI

Vasili Vasilyeviç Vereşçagin (Rusça: Василий Васильевич Верещагин/ 26 Ekim 1842, Çerepovets, Rus Çarlığı-13 Nisan 1904, Port Arthur, Çin), savaş resimleriyle ünlü Rus ressamdır.

Vereşçagin, en ünlü savaş resimlerinden bazılarının konusunu, kendisinin de yaralandığı 1877- 78 Osmanlı- Rus Savaşı’nda Balkanlar’da yaşadığı olaylardan almıştır.

Suriye ve Filistin’de de resimler yapmış, ABD’ ve Japonya’ya gitmiştir. Rus-Japon Savaşı'nda Amiral S. O. Makarov'un sancak gemisinde bulunduğu sırada hayatını kaybetmiştir.

Yoğun resim dili ve kullandığı renkler, neredeyse fotoğrafa yaklaşan bir üslubuyla dikkat çekmektedir. Vereşçagin'in resimlerinin çoğu Tretyakov  Devlet Galerisi'nde ve Petersburg'daki Rus Sanatı Devlet Müzesi'nde bulunmaktadır.

Apotheosis

The Apotheosis of War
(Büyük görmek için tıklayın)

En ünlü tablolarından biri, 1871 yılında tamamladığı, kafataslarından yapılmış bir piramidi gösteren "Savaşın Apotözleri/ Tanrılaştırılması"(The Apotheosis of War) adını verdiği tablosudur. Adı geçen tablo, halen Moskova’da, Tretyakov  Devlet Galerisi’nde sergilenmektedir.

Alçakça propaganda yapmanın çeşitli yöntemleri vardır.

Bunlardan biri de, sahtekârlıkla insanları yanıltmaktır.

Şimdi bir sahtekârlığı görelim ve bu tablonun nasıl ahlâksızca saptırıldığını açıklayalım.

völkermord

Afişteki başlığa bakın: “Der Völkermord an den Armeniern vor Gericht” (Ermeni Kıyımı Mahkeme Önünde)

Başlık bir fotomontajla süslenmiş!..

Sözde Ermeni soykırımı ile suçlanan ancak gerçekte hiçbir suçu olmayan, üstelik bir Ermeni komitacı tarafından 15 Mart 1921’de öldürülen Talât Paşa’nın küçük bir fotoğrafı ve kafataslarından oluşan koca bir dağın görüntüsü…

Sıradan insan, ister istemez Talât Paşa’yı bu kapakta gördükleriyle özdeşleştirecektir.

Verilen mesaj, Talât Paşa’nın öldürttüğü Ermenilerin kuru kafalarından piramitler oluştuğudur.

Yapılan sahtekârlıktır ve Ermeni sorunu daha var olmadan 1871’de yapılan bir tablonun verdiği mesajı ahlâksızca saptırmaktır.

Aynı montaj resim, Tessa Hofmann tarafından hazırlanan, Talât Paşa ile ilgili mahkeme tutanaklarının yer aldığı “Der Prozess Talaat Pascha” adlı kitapta da kullanılmıştır.

Bu konuda yapılan bir başka sahtekârlık da, ATATÜRK ile ilgilidir.

ATATÜRK’ün hayvan sevgisi bilinir. ATATÜRK’ün pek çok fotoğrafında hayvan, vardır.

ataturk-un-hayvan-sevgisi

Yukarıdaki fotoğrafta ATATÜRK, köpek yavrularıyla bir aradadır. Burada ilginç olan, fotoğrafın sol üst köşesinde ATATÜRK’ün Lâtife Hanım’a atfen imzaladığı ithaf yazısı olmasıdır.

Bu fotoğrafı bile bir takım ahlâksız kişiler saptırmışlar, iftira belgesi olarak kullanmışlardır.

Şimdi, aşağıdaki fotoğrafa bakın, sahtekârlığı açıkça göreceksiniz.

atatürk ve sahte resim

Büyük görmek için tıklayın

Fotoğrafın sol üst köşesinde ATATÜRK’ün Lâtife Hanım’a yazısı ve ithafı var. Fotoğrafın aslında ATATÜRK’ün ayağının dibinde duran köpek yavruları yerine, barsakları dışarı çıkmış bir çocuk cesedi monte edilmiş. Montajı yapan, fotoğrafa barsak kanısı uyandıracak bir kolonu eklemeyi de ihmal etmemiş.

Ermeni Diasporası, bu fotoğrafı bir soykırım iftirasının belgesi olarak sunmaktadır.  Diasporanın amacı: bir ulusu, Türkiye Cumhuriyet rejimini ve onun kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ü karalamak ve bu oyunu tüm dünyaya “Soykırım” diye kabul ettirmektir.

Ermeniler tarafından fotomontajla, Ermeni çocuk cesedi resmi köpek yavrularının üzerine yerleştirilerek nasıl manşet fotoğrafına çevrildiği Prof. Dr. Türkkaya ATAÖV tarafından ortaya çıkarılmıştır.

SON SÖZ:

Ermeni Diasporası, sözde “Ermeni Soykırımı” nı, dünyaya kabul ettirmek için, akla gelen/ gelmeyen her türlü sahtekârlığı uygulamaktan kaçınmamaktadır.

Asla unutmayalım, sahtekârlığı sahtekâr yapar!..

(Yazının İlk Yayım Tarihi: 7 Ekim 2014)

aakyol

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir