ESENBOĞA SALDIRISI

Ermeni teröristlerce Türk diplomatlarına, misyonlarına ve kuruluşlarına karşı düzenlenen saldırılar zinciri, ABD’de Santa Barbara’da 27 Ocak 1973’te başlamış ve birbiri ardınca devam etmişti.

Bu saldırılardan biri de, 7 Ağustos 1982 günü Ankara’da oldu.

Ankara Esenboğa Havaalanı’nı basan  Zohrab Sarkisyan ve Levon Ekmekçiyan adlarında iki Ermeni terörist , yolcu salonunda ateş açtı ve orada bulunanların üzerine el bombası attı.

Saldırı, KLM havayolu şirketinin satış ofisine yakın bir noktada, pasaport kontrolü sırasında teröristlerin  sakladıkları silâhları ortaya çıkarmaları ve o esnada bir patlama yaşanması ile başladı.

günaydınTeröristlerden Zohrap Sarkisyan,  havaalanı restoranında 20’den fazla kişiyi rehin alırken, diğer saldırgan Levon Ekmekçiyan  güvenlik kuvvetlerince yakalandı.

Emniyet güçlerinin yaptıkları operasyon sonunda, lokantadaki terörist Zohrap Sarkisyan öldürüldü.

Saldırı “Hrimyan Hayrik Komandosu” adıyla ASALA (x) tarafından üstlenildi ve ASALA, Türk hükümetinin isteklerini yerine getirmemesi durumunda terör faaliyetine devam edeceğini bildirdi.

 

hürriyetYaşanan iki saatlik çatışma sonucunda, 9 kişi hayatını kaybetti,  78 kişi yaralandı.Ölenler arasında üç Türk polis memuru, üç Türk yolcu, bir Türk havaalanı personeli, bir Amerikalı kadın yolcu ve bir Alman mühendis bulunuyordu.

Canlı olarak yakalanarak mahkemeye çıkarılan Levon Ekmekçiyan, devlet topraklarının tamamını veya bir kısmını ayırmak ve başka bir devletin egemenliği altına girmeye yönelik eylemlerde bulunmak, silâhlı örgüte üye olmak yönetmek ve adam öldürmek suçlarından idam cezasına mahkûm edildi.

İnfaz, 29 Ocak 1983 tarihinde Ulucanlar Cezaevi’nde gerçekleşti ve Levon Ekmekçiyan idam edildi. (Ekmekçiyan, daha sonra Cebeci Asrî Mezarlığı’nda toprağa verildi.)

Esenboğa Havalimanı saldırısından 3 gün sonra, ASALA’nın kanlı eylemlerine tepki olarak Ermeni asıllı Türk Vatandaşı Artin Penik, 10 Ağustos 1982 günü Taksim Meydanı’nda üzerine benzin döktü  ve elindeki çakmakla kendini tutuşturarak yaktı. Penik bu olaydan hemen sonra hastaneye kaldırıldı. (TIKLAYIN)

artin penik

Ermeni Terörünü Protesto İçin Kendini Yakan Ermeni Vatandaşımız Artin Penik

Penik, hastanedeki üçüncü gününde yaptığı açıklamalarla “Pişman değilim. Ülkem için canımı vermeye hazırım” demişti. Yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı ve 15 Ağustos 1982 de hayatını kaybetti.

Olay sırasında Esenboğa Havalimanı’nda bulunan ve üç saate yakın teröristlerin elinde rehin kalan Sıtkı Bekir Sencer, baskınla ilgili bir çok ayrıntıyı  CNNTürk’te yayınlanan “Oradaydım”  belgeselinde anlatmıştı.

 Öldürülen Türkler içinde sadece  Ankara Emniyet Müdür Yardımcısı Hamdi Yahyaoğlu ile o gün Londra’dan gelecek olan kız kardeşini karşılamaya gelen Ordu’nun Perşembe ilçesi Öğretmen Okulu Gece Bekçisi Kenan Kaya’nın adlarını tespit edebildim. Başından yaralanan Kenan Kaya, hemen hastaneye kaldırılmış ama aldığı yaranın etkisinden kurtulamayarak bir hafta sonra vefat etmiş.  Bugün Perşembe’de Karadeniz’i gören bir yamaçtaki kabrinde yatmaktadır. Kaya vefat ettiğinde 8.5, 5.5 ve 2.5 yaşlarında üç çocuğu ve genç bir karısı varmış. Merak ediyorum, devletimiz onlara sahip çıktı mı? Diğer vefat edenlerin ailelerine kimse yardım etti mi?

Düşünmeye çekiniyorum, 7 Ağustos 1982 Esenboğa saldırısında hayatını kaybedenleri hiç olmazsa ölüm günlerinde hatırlayan var mı?

Ankara- Esenboğa Havaalanı’nın,   7 Ağustos 1982’deki bu Ermeni terör saldırısının dışında, Türkiye Cumhuriyeti’nde çok ayrı bir önemi vardır. Yurt dışında Ermeni terör örgütlerince şehit edilen görevlilerimizin naaşları, dünyanın dört kıtasından, 16 ayrı ülkesinden (Roma, Marsilya, Atina, Lyon, Paris, Sydney, Kopenhag, Cenevre, Los Angeles, Ottowa, Boston, Lizbon, Burgaz, Belgrad, Brüksel, Viyana, Tahran) buraya getirilmişti. Şehitlerimizin cenaze namazları Maltepe camisinde kılınmış, daha sonra da şehitler, Cebeci Asri Mezarlığı’ndaki bu cinayetlerle birlikte oluşan ‘Dışişleri Şehitliği’nde toprağa verilmişti.

Havaalanı’nda, o günleri hatırlatacak en ufak bir iz, bir plâket , bir  heykel veya “Anı Köşesi” yok.

Oysa, hatıralar hatırlandıkça güçlenir.

Tarih ders almak için vardır; unutmak ve hatırlamamak için değil!..

Ermeni teröristlerin Türkler’e karşı giriştikleri eylemleri asla unutmadım, unutmayacağım ve unutturmayacağım!..

 (x) ASALA: (İngilizce: Armenian Secret Army for the Liberation of Armenia tamlamasının kısaltmasıdır; Ermenice: Հայաստանի ազատագրության հայ գաղտնի բանակ Hayastani Azatagrut’yan Hay Gaghtni Banak) Türkçe : Ermenistan’ın Kurtuluşu için Ermeni Gizli Ordusu

ASALA:  1973 ve 1985 yılları arasında, Türkiye dahil 16 farklı ülkede Türk ve diğer mülki ve diplomatik hedeflere karşı terör  eylemlerinde bulunmuş solcu ve aşırı milliyetçi Ermeni terör örgütüdür.

(Yazının İlk Yayım Tarihi: 7 Ağustos 2014)

aakyol

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir