FRANSA’DA ASALA EYLEMLERİ

FRANSA’DA TÜRK DİPLOMATLARINA, MİSYONLARINA VE KURULUŞLARINA KARŞI ERMENİ TERÖRİSTLERCE GİRİŞİLEN SALDIRILARI  HATIRLAYAN VAR MI ?

4 Nisan 1973 günü, Paris’te, Türkiye Başkonsolosluğuna ve THY bürosuna maddi hasara yol açan bombalı saldırı düzenlendi. Saldırının Ermeni  teröristlerce yapıldığı ortaya çıktı.

24 Ekim 1975 günü, Paris’te, Türkiye’nin Paris Büyükelçisi İsmail Erez’in arabasına Büyükelçilik yakınında teröristlerce açılan ateş sonucu Büyükelçi  Erez ve şoförü Talip Yener hayatlarını kaybettiler. Teröristler kaçtı. Saldırıyı ASALA ile birlikte  Ermeni Soykırımı Adalet Komandoları (JCAG) ayrı ayrı üstlendi.

14 Mayıs 1977 günü, Paris’te, Türkiye Turizm Bürosu’na yapılan bombalı saldırı önemli maddi hasar meydana geldi. Saldırıyı “Yeni Ermeni Direnişi” adlı örgüt üstlendi.

8 Temmuz 1979 günü, Paris’te, THY Çalışma Müşavirliği ve Turizm bürolarına bombalı saldırılar düzenlendi. OECD  Nezdinde Türkiye Daimi Delegeliği’ne konan bomba, polis tarafından etkisiz hale getirildi. Saldırıyı JCAG üstlendi.

18 Kasım 1979 günü, Paris’te, THY bürosuna yapılan bombalı saldırı önemli maddi hasar meydana getirdi. Saldırıyı ASALA üstlendi.

22 Aralık 1979 günü, Paris’te, Türkiye Büyükelçiliği Turizm Müşaviri Yılmaz Çolpan, saat 10 45 sularında Champs Elysee’de kalabalığın arasında bir terörist tarafından öldürüldü. Terörist kaçtı. Saldırıyı hem ASALA, hem de JCAG üstlendi.

19 Mayıs 1980 günü, Marsilya’da, Türkiye Başkonsolosluğu’na roketatarla  girişilmek istenen saldırı polis tarafından etkisiz hale getirildi. Saldırı girişimini ASALA üstlendi.

5 Ağustos 1980 günü, Lyon’da, Türkiye Konsolosluğu’nu basan iki terörist, “Konsolos nerede?” diye bağırdıktan sonra, ateş açtı. Biri ağır olmak üzere üç vatandaşımız ile Kavas yaralandı. Teröristler kaçtılar. Saldırıyı ASALA üstlendi.

26 Eylül 1980 günü, Paris’te, Türkiye Büyükelçiliği Basın Müşaviri Selçuk Bakkalbaşı, saat 19 15 sularında bir teröristin  açtığı ateşle başından ağır yaralandı. Terörist kaçtı. Saldırıyı ASALA üstlendi.

9  Kasım 1980 günü, Strasbourg’ta, Ermeni teröristler Türkiye Başkonsolosluğu’na bombalı saldırıda bulundular. Tahribat büyük oldu. Saldırıyı ASALA üstlendi.

14 Ocak 1981 günü, Paris’te, Türkiye Büyükelçiliği Maliye Müşaviri Ahmet Erbeyli’nin arabasına yerleştirilen bomba, saat 09 10’da aracını çalıştırdığı esnada patladı. Erbeyli mucize eseri olarak kurtulurken, araba tamamen tahrip oldu. Saldırıyı ASALA üstlendi.

4 Mart 1981 günü, Paris’te, Türkiye Büyükelçiliği Çalışma Müşaviri Reşat Moralı, Din Görevlisi Tecelli Arı ve Anadolu Bankası temsilcisi İlkay Karakoç hep birlikte Moralı’nın bürosundan çıkıp çevrede park ettikleri otomobile bindikleri sırada iki terörist yanlarına yaklaştı ve arabaya ateş açtı. İlk isabeti Tecelli Arı aldı, Moralı ve Karakoç kaçmaya çalıştı. Moralı sığınmaya çalıştığı bir  kahvehanenin sahibi tarafından dışarı çıkartılınca, teröristin kurşunlarıyla şehit oldu. Karakoç kurtulmayı başardı. Teröristler herkesin gözü önünde kaçtı. Ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan Arı, kurtarılamadı ve 5 Mart günü hayatını kaybetti.

11 Haziran 1981 günü, Fransa- Paris’ te, ASALA’ nın Paris’ te temsilciliğini yapan Ermeni Kurtuluşu adlı örgüte mensup bir grup Ermeni terörist, saat 10 30 sularında, THY bürosunu işgal etti, işgal saat 11 50’de son buldu.Önceleri bu saldırıya göz yuman Fransız polisi, Türk Büyükelçiliği’nin girişimleri sonucu olaya müdahale etmek zorunda kaldı.İşgalci terörist grubun liderliğini Ara Torian’ın yaptığı belirlendi.

24 Eylül 1981 günü Paris’te, Türkiye Başkonsolosluğu öğle saatlerinde dört Ermeni terörist tarafından işgal edildi. Ermeni teröristlerin açtıkları ateş sonucu Başkonsolos Kaya İnal ile Koruma Görevlisi Cemal Özen ağır yaralandı. 56 kişiyi rehin alan teröristler, İnal ile Özen’in hastaneye kaldırılmasına çok geç izin verdiler. Bu nedenle Özen can çekişerek şehit oldu, İnal ise yedi saat kan kaybettikten sonra hastaneye kaldırılabildi. İsteklerinin kabul edilmeyeceğini anlayan teröristler, “Siyasi tutuklu statüsü” talep ederek Fransız polisine teslim oldular. Saldırıyı “Yeghia Kechichian” grubu adıyla ASALA üstlendi.

12 Ağustos 1982 günü Paris’te, Türk Turizm Müşavirliği önünde görev yapmakta olan polise teröristlerce ateş açıldı, polis saldırıdan yara almadan kurtuldu.

22 Ocak 1983 günü Paris’te, saat 12 00 sıralarında  THY’nın Paris’teki bürosuna giren bir Ermeni terörist, iki el bombası attı, kaçmaya teşebbüs ederken büro memurları tarafından yakalandı.Öldürücü nitelikteki bombalar şans eseri can kaybına neden olmadı, ancak ağır hasar yarattı. Saldırıyı ASALA üstlendi.

22 Ocak 1983 günü Paris’te Orly hava alanındaki THY yolcu kabul yerine bırakılan bir kolinin bir kiloluk patlayıcı madde içeren   ve çok gelişmiş çift ateşleme istemli bir bomba olduğu anlaşıldı.

28 Şubat 1983 günü Paris’te, bir Türk vatandaşının sahibi  bulunduğu Marmara Turizm Acentesi’nde saat 15 30 sıralarında meydana gelen patlamada bu firmada telefon memuresi olarak çalışan Bayan Rene Morin parçalanarak öldü, dört Fransız hafif yaralandı. Binada büyük hasar yaratan patlamayı ASALA üstlendi.

15 Temmuz 1983 günü Paris’te, THY’nın Orly Havaalanı’ndaki yolcu ve bagaj işlem bürosu  önüne bir valiz içine yerleştirilmiş patlayıcı maddenin patlaması sonucu iksi Türk, dördü Fransız, biri Amerikalı, biri İsveçli sekiz kişi hayatını kaybetti, 28’i Türk 60 kişi yaralandı. Saldırıyı ASALA üstlendi.

Şu sıralar Fransa’da, sözde Ermeni soykırımı gündemde… Oylanması düşünülen yasaya göre, tasarı inkârcılara hapis ve para cezası öngörüyor.

Fransızların, Ermeni teröristlerin bırakın dünyanın başka ülke ve şehirlerindeki Türk hedeflere başlattıkları saldırıları, sadece  Fransa’da Türk hedeflerine gerçekleştirdikleri eylemleri bile zerrece hatırlamadıklarını, düşünüyorum.

ERMENİ TERÖRİSTLER, FRANSA’DA SADECE TÜRK HEDEFLERE DEĞİL, FRANSIZ HEDEFLERE DE EYLEMLER DÜZENLEMİŞLERDİ. BİR KAÇ ÖRNEĞİ HAFIZASI ZAYIF FRANSIZLARA HATIRLATMAK İSTERİM:

17 Ocak 1982 günü Paris’te, Ermeni teröristler iki Fransız bankasına saldırdılar; iki gün sonra da Air France bürosuna bombalı saldırı düzenlediler.

26 Temmuz 1982 günü Paris’te, Ermeni teröristler bir içkili gazinoyu bombaladılar.

8 Ağustos 1982 günü Paris’te, Ermeni teröristler tarafından bir telefon kulübesine yerleştirilmiş bomba bulundu.

1 Ekim 1983 günü Marsilya’da, Ermeni teröristler, uluslar arası fuarda Sovyet, ABD ve Cezayir pavyonlarını bombaladılar. 1 kişi öldü, 26 kişi yaralandı.

13 Ağustos 1984 günü Lyon’da, ASALA, demiryolu istasyonunda bir bomba patlattı.

29 Aralık 1984 günü, Paris’te, ASALA, havadaki bir Fransız uçağının bombalanacağı tehdidinde bulundu. Emniyet önlemleri artırıldı.

2-8 Şubat 1986 günleri Paris’te, dört ayrı bombalama olayı gerçekleşti. Saldırıyı yeni bir Ermeni terör grubu olan  CSAMEPP üstlendi.

17 Mart 1986 günü Lyon’dan Paris’e giden bir ekspres tren CSAMEPP işbirliğiyle bombalandı.

20 Mart 1986 günü Paris’te, CSAMEPP işbirliğiyle, bir iş merkezinde bir bomba patlatıldı.

9 Eylül 1986 günü Paris’te, City Hall’de bir bomba patladı. Saldırıyı CSAMEPP üstlendi.

16 Eylül 1986 günü Paris’te, CSAMEPP’in bombalanması sonucunda Montparnasse’da 5 kişi öldü, 52 kişi yaralandı.

Fransız siyasetçilerin, Fransa’da yaşayan Ermenilerin oylarını kazanabilmek için ikide bir sözde Ermeni soykırımı konusunu kaşımasına artık iyice alıştık.

Bu kabul edilemez davranış karşısında Türk Milleti bir bütün olarak, sadece Ermeni Diyasporası’nın güdümündeki Fransız siyasetçilere karşı değil, diğer ülkelerdeki aynı davranış içindeki siyasetçilere de tepkisini göstermekten kaçınmamalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir