HACHIKO – HAÇİKO

HACHIKO ( HAÇİKO): A DOG’S STORY

Kökeni Japonya’ nın Honshu Adası’ nın Akita bölgesine dayanan Akita-inu: köpek ırklarında Spitz tip dediğimiz en büyük Japon köpek türüdür. Ağırbaşlılığı, biçimli vücudu, güçlü ve kendine has görüntüsü ile diğer ırklardan bir bakışta ayrılır.

akitu

Akita-inu, çok iyi yüzer; sakin, akıllı ve cesurdur, koruma köpeği olarak görev yapar; fazla havlamaz, ama ilginç bir ses tonu vardır. Uzun yürüyüşler yapmayı seven Akita sakin fakat bazen başına buyruktur. Ailesine karşı dikkatli ve sevecendir. Akıllı, cesur ve gözü pektir.

Günümüzde Japonya’da hemen hemen herkes tarafından bilinen köpeklerle ilgili hikâyelerden biri bir Akita-inu olan Hachiko’nun hikâyesidir. Bu gerçek hikâye bütün köpek hikâyelerinin hemen hemen en ünlüsü olup, modern bir efsane haline gelmiş ve nesilden nesle aktarılmış olup, kitaplara ve filmlere konu olmuştur.

1920’li yılların başında İmparatorluk Üniversitesi (bugün Tokyo Üniversitesi) Tarım Departmanında görev yapan ve Merkezi Tokyo’nun Batısında olan Shibuya kentinde yaşayan Prof. Dr. Hidesabura UENO, bir gün saf kan Akita-inu cinsi bir köpek yavrusu bulur.

Yavru köpek muhtemelen Akita köpekleri üretmekle tanınan Akita ilindeki Odeta’dan gelmiştir.

Tutkulu bir hayvan sever olan Profesör UENO, bu köpek yavrusuna Japoncada “sekiz tane” anlamına gelen “Hachiko” adını verir.

Prof. UENO, her sabah saat dokuz civarında evinden Shibuya istasyonuna kadar yürümekte, oradan da trenle ya İmparatorluk Üniversitesi Tarım Departmanı’na veya Nishigaahara’ daki Tarım ve Orman Bakanlığı’ nın laboratuvarına gitmektedir.

Hachiko da, önceleri sabahları Prof. UENO ile Shibuya istasyonuna kadar gider ve sonra kendiliğinden eve döner.

Prof. UENO, akşamları da saat 18 00 civarında trenle Shibuya istasyonuna gelmekte, buradan da yürüyerek evine dönmektedir.

Prof. UENO, bir akşam istasyona geldiğinde, Hachiko’ nun istasyon çıkışında kendini almaya geldiğini görür. Akıllı köpek, sahibinin eve dönüş saatini hesaplamış, sabah beraber geldikleri yolu takip ederek onu almaya gelmiştir.

O günden sonra, Prof. UENO ile Hachiko, her sabah beraber yürüyerek Shibuya istasyonuna giderler, tren hareket ettikten sonra Hachiko eve döner; akşam da trenin gelme saatinde istasyon çıkışında sahibini bekleyen Hachiko ile Prof. UENO beraberce eve yürüyerek dönerler.

Bu olay adeta günlük rutin haine gelmiştir.

Prof. UENO ile köpeği Hachiko’ nun sabah akşam istasyonda beraber olmaları onları görenler üzerinde derin izler bırakır.

Ancak Profesör UENO’ nun köpeği olarak Haçiko’nun mutlu yaşamı bir yıl dört ay sonra son derece üzüntü verici bir olayla sona erer.

Prof. UENO, 21 Mayıs 1925 günü, üniversitede bir toplantı sırasında kalp krizi geçirerek ölür.

Ancak bundan sonra hikâyenin gerçek üzüntü verici bölümü başlar.

Efendisi öldükten sonra Haçiko Tokyo’nun doğu bölgesindeki Asakusa’da yaşayan Profesör Ueno’nun akrabalarına gönderilir.

Ancak Hachiko, oradaki evden kaçıp tekrar Shibuya’daki eve gelir.

Hachiko, efendisinin Shibuya’daki eski evde yaşamadığını öğrenince, her gün geçmişte olduğu gibi Shibuya İstasyonuna gider ve efendisinin gelmesini bekler, sadece acıktığında karnını doyurmak için oradan ayrılır.

Yıllar boyunca bunu yapar.

Akitu-inu köpekleriyle ilgilenen biri, Hachiko’ nun davranışlarını fark edip, efendisine bağlılığını istasyon görevlilerinden öğrenince, Hachiko’ nun fotoğrafını ve hikâyesini ulusal basına gönderir.

Bundan sonra bütün Japonlar Hachiko’ yu öğrenir ve Hachiko’ nun ünü artar.

Heykeltıraş Tern ANDO, Hachiko’ nun bronz bir heykelini yapar ve heykel, 21 Nisan 1934 günü Shibuya istasyonunun bilet kapısının önüne dikilir. Heykelin kaidesine “Sadık bir köpeğe mısralar” başlıklı bir de şiir kazınmıştır.

Hachiko ise daha önce olduğu gibi yaşamını sürdürmeye devam eder, her gün Shibuya istasyonuna gider ve Prof. UENO’ nun eve gelmesini bekler.

Geçen yıllar etkisini giderek artan şekilde göstermektedir; Hachiko yılların etkisiyle giderek sağlığını kaybeder ve 13 yaşında 8 Mart 1935 tarihinde sabahın erken saatlerinde son nefesini Shibuya’nın yanındaki caddede alır.

hachiko 1

Hachiko’ nun son fotoğrafı- 8 Mart 1935 TOKYO

Hachiko’ nun efendisini beklemekle geçirdiği toplam süre dokuz yıl on aydır.

Hachiko’ nun ölüm haberi Japon gazetelerinin ön sayfalarında yer alır, kemikleri de  Profesör UENO’ nun mezarının yanına gömülür.

hachiko 3

Prof. Dr. UENO’ nun mezarının yanındaki Hachiko’ nun mezarı, Aoyama Mezarlığı, Minato/ TOKYO

Halen Hachiko’ nun doldurulmuş derisi Ulusal Bilim Müzesi’ nde teşhir edilmektedir.

hachiko 2

Hachiko’ nun Sergilenen Doldurulmuş Hali

Ne var ki, 1934 yılında dikilen Hachiko’ nun ilk heykeli, 1944 yılının Nisan ayında İkinci Dünya Savaşı esnasında silâh yapmak amacıyla eritilir.

İlk heykeltıraşın oğlu olan Takeshi ANDO, ilk heykelin bir benzerini yapar ve bu heykel de 15 Ağustos 1948 günü yapılan bir törenle açılır.

hachiko 4

Bu heykel bugün hâlâ Shibuya İstasyonunda durmakta olup son derece ünlü ve popüler bir buluşma yeri niteliğindedir. Shibuya istasyonunun o kapısı Haçiko çıkışı olarak bilinmekte ve her yıl Haçiko’nun ölüm yıl dönümü olan 8 Mart’da da birçok hayvan sever heykelin önünde buluşarak çeşitli etkinliker düzenlemektedirler.

Tabi Hachiko adına yapılanlar sadece bir heykelden ibaret değil.

Japonlar 1987 yılında, Hollywood da 2009 yılında Hachiko hikâyesini konu alan film yaptılar.

hachiko 5

Hachiko insanlığa vefa ve sadakatin nasıl olması gerektiğinin en büyük örneklerinden biridir. 

“Köpek gibi sevmek” deyiminin aslında ne anlatmak istediğini de Hachiko sayesinde anlayabiliyoruz.

***

Richard GERE’ nin başrolünde oynadığı “Hachiko” filmini izlemediyseniz, özellikle çocuğunuzla birlikte aşağıdaki bağlantıyı tıklayıp izlemenizi öneririm. (Lütfen sol attaki site müziğinin sesini kapatmayı unutmayın)

http://www.hdfilmdeposu.net/hachiko-bir-kopegin-hikayesi-2009-turkce-dublaj-izle

KAYNAKLAR:

http://www.akitadogclub.com/hachiko.html

http://www.akita-inu.com/

https://en.wikipedia.org/wiki/Hachik%C5%8D

(Yazının İlk Yayım Tarihi: 8 Mart 2016)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir