HÜSEYİN HÜSNÜ TEKIŞIK

Hüseyin Hüsnü Tekışık

Hüseyin Hüsnü TEKIŞIK

Eğitime sağladığı destekle tanınan Öğretmen, Eğitimci, Yazar Hüseyin Hüsnü TEKIŞIK, Giresun’un Şebinkarahisar ilçesinde, 7 Aralık 1928’de doğdu.Annesi Şaziye Hanım, babası  Polis Memuru İsmail Hakkı Bey’dir.

Eğitim sevdalısı bir aileden geliyordu: büyük dedesi Hüseyin Hamdi Rüştiye’de Müdürlük, dedesi Hüseyin Hüsnü Rüştiye’de Müdür Yardımcılığı yapmıştı.

Amcası da Öğretmen olan Hüseyin Hüsnü TEKIŞIK, 1928 yılında Şebinkarahisar İstiklâl İlkokulu’nu, 1945’te Şebinkarahisar Ortaokulu’nu bitirdi.

1948’de Sivas Öğretmen Okulu’ndan “Pekiyi” dereceyle mezun oldu.

TEKIŞIK, ilk görev yeri olarak Bingöl ili Karlıova ilçesi Bahçeköyü’ne gitti. Gittiği köyde okul olmadığından bir samanlığı dershane haline getirdi ve burada iki sene öğretmenlik yaptı.

Daha sonra Karlıova İlköğretim Müdürlüğü’ne atandı, 4 sene kaldığı bu görevde Milli Eğitim Bakanlığı’nca üstün başarılı sayıldı.

TEKIŞIK, Öğretmen Okulu’nu “Pekiyi” derece ile bitirdiği için, İstanbul Eğitim Enstitüsü’nün Fen Bölümü’ne parasız yatılı olarak alınmak istendi. Ne var ki, Karlıova’nın yolları karla kapalı olduğu için Eğitim Enstitüsü’ne gidemedi. Bu arada boş durmadı, ilk kitaplarını Karlıova’da yazmaya başladı. Önce, “ İlköğretim Teşkilâtı İdare ve Eğitim Öğretim Düsturu” adını verdiği kitabını tamamladı.

Askerlik  zamanı gelmişti; askerliğini Topçu Asteğmen olarak yaptıktan sonra, bir yıl Giresun İli Alucra İlçesi Merkez İlkokulu’nda Öğretmen olarak çalıştı.

1956 yılında Gazi Eğitim Enstitüsü Pedagoji Bölümü’nün giriş sınavını kazandı;  ne var ki, bu sefer de maddî sorunlar yüzünden ikinci defa yüksek öğretim yapma fırsatını kaçırdı.

Karlıova’daki üstün başarısından ve hazırladığı kitabından dolayı, Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Genel Müdürlüğü Mevzuat Şubesi’ne atandı. Bu görevde iken;

“İlköğretim Yazışma Rehberi”,

“Başöğretmen ve İlköğretim Müdürleri’nin Görevleri”,

“İlköğretim İstatistik Rehberi”,

“İlkokullar Yönetmeliği ve Mevzuatı” adlarında dört kitap hazırladı.

TEKIŞIK, bu görevde iken, diplomaya verilen değeri daha iyi anladı; 1957 yılında Pedagoji bölümü sınavlarına tekrar girdi ve kazandı.

Bakanlıktaki görevinden ayrılarak Gazi Eğitim Enstitüsü’nde öğrenci oldu.

Pedagoji bölümünde okurken, bu bölümün “Teftiş Dersi” ile ilgili “İlköğretim Teşkilât ve İdare Teşkilâtı” adlı kitabı yazdı ve yayınladı. Bu kitap Milli Eğitim Bakanlığı’nca Öğretmen Okulları için yardımcı kitap olarak kabul edildi.

TEKIŞIK, 1959 yılında Gazi Eğitim Enstitüsü Pedagoji Bölümü’nü bitirdi ve Sivas İlköğretim Müfettişi oldu. Bu görevde iki yıl çalıştı.

1961 yılında Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Genel Müdürlüğü Eğitim Şubesi Müdür Yardımcılığı’na atandı. Bu görevi sırasında 222 Sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu ile ilgili yönetmeliklerin hazırlanmasında  ve 1962 İlkokul Program Taslağı’nın hazırlanıp geliştirilmesinde çalıştı.

1963 yılında Ankara’da İlköğretim Müfettişliği’ne atandı. 1968 yılına kadar Ankara Program Geliştirme Okulları Müfettişliği yaptı. Bu görevi sırasında da öğretmen meslek ve öğrenci kitapları yazmaya devam etti.

1975 yılında emekli oldu.

Emekli olduktan sonra “Çağdaş Eğitim” dergisini çıkarmaya başladı. TEKIŞIK,  Çağdaş Eğitim dergisinde eğitim, öğretmenlik mesleği, millî eğitimin sorunları ve çözüm önerileri konusunda 350’den çok makale yazdı.

Meslek ve emeklilik hayatında 86 öğretmen meslek kitabı ve okul kitabı yazdı, yayımladı.

Öğretmenlik ve müfettişliği sırasında, okul binası yüzünden öğretmen ve öğrencilerin çektikleri sıkıntıları yerinde görmüş, kendisi de bizzat yaşamıştı. En büyük isteği, çocuklarımızın modern tesislerde ders görmeleriydi. TEKIŞIK, bu idealini gerçekleştirmek için kendi çapında yazdığı okul kitaplarından elde ettiği maddi imkânlarla, Türkiye’nin dört bir tarafında eğitim tesisleri yaptırdı.

1981 yılında Ankara’da 9 dershaneli bir okul yaptırdı ve okulu, Türkiye’de ilk defa kutlanan Öğretmenler Gününde, emekli bir öğretmenin “ATATÜRK YILI ARMAĞANI” olarak öğretime açtı.

1984 Şebinkarahisar’da Halk Kütüphanesi, Çocuk Kütüphanesi, Öğretmenler Kütüphanesi ve Konferans Salonundan meydana gelen kültür merkezi yaptırıp Kültür Bakanlığına bağışladı.

1985 yılında, özellikle doğu ve güneydoğu illerimizin milli eğitim yönünden kalkınmasına katkıda bulunmak, bir öğretmen olarak hayırseverleri burada okul yaptırmaya teşvik  etmek amacı ile, bu illerde her yıl okul yaptırmaya karar verdi ve “HER İLDE BİR OKUL” kampanyası başlattı.

 Hakkari,Van, Siirt, Diyarbakır, Erzincan,Giresun, Samsun, Amasya, Aksaray, İçel ve Edirne illerinde toplam 21 okul,

1 Halk Eğitim Merkezi,

1 Rehberlik  Araştırma  Merkezi ve

1 Öğretmen Evi yaptırıp Millî Eğitim Bakanlığına bağışladı.

Yüzlerce okula kütüphane, lâboratuvar kurdu.

Şebinkarahisar’da dedelerinin adını verdiği bir cami yaptırdı. 

Kişisel kütüphanesindeki sekiz bin kitabı Giresun Üniversitesi Merkez Kütüphanesi’ne, özel koleksiyonunda bulunan 191 cildi yazma, 384 cildi Osmanlıca ve Arapça, toplam 575 cilt kıymetli eseri de Millî Kütüphane’ye bağışladı.

Ankara’da  “Tekışık Eğitim Araştırma Geliştirme Vakfı” nı kurdu. Vakıf, her yıl yüzlerce öğrenciye karşılıksız burs vermekte ve Ulusal Eğitim Sempozyumları düzenleyerek Türk Eğitim Sistemi’nin gelişimine katkıda bulunmaktadır.

“Giresun Değerlerine Sahip Çıkıyor” parolasıyla Giresun Üniversitesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenecek “Geleneksel Hüseyin Hüsnü TEKIŞIK Eğitim Günleri” nin ilki; Öğretmen okullarının kuruluşunun 166. Yıldönümüne denk gelen 10-14 Mart 2014 tarihlerinde gerçekleştirilmiştir.

ÖDÜLLER:

Millî Eğitim Bakanlığı Müdürler Komisyonu kararı ile Öğretmenlik ve Yöneticilikte Üstün Başarı Ödülü, 1955

Türk Eğitim Derneği Bilim Kurulunun Eğitim Hizmet Ödülü 1990

Millî Eğitim Bakanlığının Çok Yönlü Hizmet Ödülü 1993

Bolu İzzet Baysal Üniversitesi Senatosunca Fahrî Bilim Doktoru unvanı 1995

Cumhurbaşkanlığının Şükran Plaketi 1996

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Senatosunca Fahrî Bilim Doktoru unvanı 2003

Türkiye Millî Olimpiyat Komitesi Toplumsal Fair Play Ödülü 2003

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Prof. Dr. Mustafa Parlar Eğitim ve Araştırma Vakfı Hizmet Ödülü 2004

Türkiye Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Vakfı Atatürk Haftası Hizmet Ödülü 2007

Kültür Bakanlığının Şükran Plâketleri 1984, 2008

Giresun Üniversitesi Senatosunca Fahrî Bilim Doktoru unvanı 2008

Türkiye Büyük Millet Meclisi Üstün Hizmet Ödülü 2008

Yüzlerce şükran plâketi ve onur belgesi…

 ***

Eğitim hayatı boyunca birçok hayır işine imza atan, Giresun Üniversitesi Fahri Doktora Unvanı sahibi, Eğitimci-Yazar, Öğretmen Hüseyin Hüsnü TEKIŞIK, 8 Eylül 2014 günü,  86 yaşında Ankara’da hayata veda etti.

TEKIŞIK, 9 Eylül 2014 günü, Ankara Kocatepe Camisi’nde ikindi namazından sonra kılınan cenaze namazı sonrası Karşıyaka Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Cenaze törenine, Hüseyin Hüsnü TEKIŞIK’ın  ailesi  ve yakınları dışında, eski Meclis Başkanı Köksal TOPTAN, eski bakan Saffet Arıkan BEDÜK, AKP  İstanbul Milletvekili Ünal KACIR, CHP Ankara Milletvekili Levent GÖK, CHP eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur YAVAŞ, eski rektörler ile eğitim camiasının önemli isimleri katıldı.

TEKIŞIK’ın cenaze namazını kıldıran hocanın sözleri zaten her şeyi açıklıyor:

“İnsanın kıymeti himmeti nispetindedir. Hoca himmetiyle gayretiyle milletine hizmet etmiş bir insandır; mezar taşı da kaybolsa eserleri, okulları, camileri ve kitapları vardır. Allah mekânını cennet etsin”

Hüseyin Hüsnü TEKIŞIK, eğitim alanındaki felsefi görüşleri, düşünceleri ve eserleriyle kendisinden sonra gelen meslektaşlarının yolunu aydınlatmaya devam edecektir.

Vatanını seven her Türk’ün, hayatı ve yaptıklarıyla tüm insanlığa örnek olan rahmetli Hüseyin Hilmi TEKIŞIK’tan alacağı çok ders vardır.

 Türkiye’nin en saygın ve mümtaz şahsiyetlerinden biri olan Hüseyin Hilmi TEKIŞIK’ı saygı ve rahmetle anıyorum.

***

11 Nisan 2011 tarihli Hürriyet Gazetesi’nde kendisiyle yapılmış eski tarihli bir röportajın bir bölümünü aşağıya alıyorum:

Daha beş yaşınızdayken okul yapmaya karar vermişsiniz…

– Evet. Henüz okula gitmiyordum. Annem, benim elimden tutup, öğretmen olan amcamlara götürüyormuş. O sırada ağaçların arasında bahçe içinde bir okul görmüşüm. O zaman anneme “Anne bak okul. Ben okula gideceğim, paşa olup okul yaptıracağım” demiştim. Kitaplarımdan biraz para kazanınca bu sözümü tuttum.

Çobanlık da yapmışsınız…

– İlkokul dördüncü sınıfta iki ağabeyim askere gidince okulu bırakıp çobanlık yaptım. Babam polis, amcam öğretmendi. Ancak, aileye bakacak kimse yoktu. Çobanımız gittiği için hayvanlara bakacak kimse yoktu. Babam, “Oğlum bak, başka çaremiz yok. Kim otlatacak bu hayvanları, çoban da bulamıyoruz” diyerek, beni okuldan aldı. Çaresiz kabul ettim. Tek şartım o yıl okutulacak kitapları alması oldu. Babam kitaplarımı aldı. Her gün çantama bir kitap, kalem, defter koyup koyun sürüsünü çıkarıp otlatıp gelirdim. Koyunlar otlarken ben de kitaplarımdan ders çalışırdım. Otlattığım yerde öğlen olunca okulun karşısındaki yüksek tepeye gelir öğlen okulun bahçesinde oyun oynayan arkadaşlarımı izlerdim. Çok üzülürdüm. Önümde bir sürü, yanımda bir köpek, elimde bir kitap, o yılı öyle geçirdim. Sonraki yıl çok başarılı bir öğrenci olduğum için bir üst sınıfa geçtim. İlk ve ortaokulda da çok başarılıydım. O nedenle öğretmen okuluna gönderildim.

Siz de küçük yaşta kütüphane kurmuşsunuz…

– İlkokul üçüncü sınıftaydım, ilk kitabımı ilkokul müdürüm hediye etti. Akşam eve götürdüm, anne babama okudum. Birinci sınıftayken babamın yaptığı sandığı kütüphane gibi kullanırdım. Biraz büyüyünce harçlıklarımı biriktirmeye başladım. O zamanlar kitap satan yerler yok. Pazar günleri bir satıcı gelir, sergi açardı. Ben de gider kitap alırdım. Kerem ile Aslı, Arzu ile Kamber, Köroğlu gibi hikayeleri biriktirirdim. Sonra o kütüphane 8 bin ciltlik yer haline geldi. Onu da Giresun Üniversitesi Merkez Kütüphanesi’ne bağışladım.

Babanız polismiş, siz niye öğretmen olmak istediniz?

– Daha ilkokulda öğretmenimi de okulumu da çok sevdim. Biraz soydan gelen bir şey sanırım. Dedelerim de öğretmenmiş. Bizim öğretmenlerimiz bizi idealist yetiştirdiler. Öğretmen olunca atanmak istediğimiz yer sorulduğunda, “Bayrağın dalgalandığı her yer” diye yanıt verdik.

Yaptığınız bağışların parasını sadece kitaplardan mı kazandınız?

– Evet. Öğretmen meslek kitapları ve okul kitapları eskiden çok ilgi görürdü. Eşimin adına 1963’te yayınevi kurdum. Öğretmenlerin pratik kitaplara ihtiyaçları vardı, onları yazdım. Yayınevi kurunca kitaplarım devamlı yayınlandı. Daha sonra 1974’te matbaamı açtım ve 1975’te emekli oldum.

İlk okulunuzu nasıl açtınız?

– Ankara’da Çankaya’da. O zamanın parasıyla 15 milyona. Evim ve arabam vardı. Kitaplarımdan iyi para kazanıyordum. Eşimle bu kararı aldık. Ancak, çok zorluk çektik. Okulu yaptırmak için ruhsat vermediler, suyu tankerle taşıttım, betonlarım taşlaştı, demirler çürüdü. Ama pes etmedim. Sonunda Atatürk’ün doğumunun 100’ncü yılına emekli öğretmenin hediyesi olarak yetiştirdim. O yıl Ankara’da 20’inci sırada vergi rekortmeni oldum. 100 milyon nakit para kazandım kitaptan. Zengin olmak isteyenlere kopya veriyorum: “Millete hayır yapsınlar, Tanrı onlara kazanç verir”.

Sadece okul değil, kültür merkezi, lâboratuvarlar da var…

– 13 ilde 21 okul yaptırdım. Kültür merkezleri, halk kütüphaneleri  ve cami yaptırdım. Şebinkarahisar’da dedelerimin adını taşıyan camide her yıl 10 Kasım’da Atatürk ve Kurtuluş Savaşı şehitlerine ve şehit öğretmenlere mevlit okutulur.

Siz bu kadar okul ve kurum yaparken, aileniz ne dedi?

– Kızlarım, eşim, hepsi beni destekledi. Babamın, anamın, kardeşimin ve eşimin adını taşıyan kurumlar Türkiye’nin her yerinde.

Burs da veriyorsunuz…

– Evet. Emekli maaşımı bursa ayırıyorum. Öğretmen çocuklarını ve ihtiyacı olanları okutuyorum.

Okul yapıp, devlete bağışlarken zorlandığınız anlar oldu mu?

– Çok. İlk okulumu yaparken rüşvet verdim çünkü inşaatımı mühürlediler. Çok zorluklarla karşılaştım ama hiç vazgeçmedim.

Hiç pişmanlık duyduğunuz oldu mu?

– Hayır, hiç. Hayata yeniden başlasam, gençliğim elime geçse yine aynı şeyleri yaparım. Çünkü bu memleketi bize bırakan ecdadım Anadolu’yu vatan yaptı.

(Yazının İlk Yayım Tarihi: 10 Eylül 2014)

aakyol

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir