MARKOS PSAROPULOS

8 Şubat 1997 günü, Beyoğlu’ndaki Aya Triada Kilisesi’nde düzenlenen cenaze töreninde, gözü yaşlı bir anne, tabutun başında hıçkırıyordu,

“Bütün başarılar, bir parça toprak içinmiş.”

Tabutta yatan 25 yaşındaki gencin adı, Markos Psaaropulos’tu.

Markos, Türkiye Cumhuriyeti’nin Rum asıllı bir vatandaşıydı.

27 Mart 1972’de doğmuştu ;  Zapyon İlkokulu’nda, orta  ve liseyi okuduğu Özel  Zoğrafyan Rum Erkek Lisesi’ nde sürekli birinci oldu.

1990 yılında İTÜ İşletme Mühendisliği Bölümü’ne giren Markos Psaropulos’un öğrencilik hayatı son derece başarılı geçti.

1993 yılında kurulan İTÜ Toplam Kalite Yönetimi Araştırma Komitesi’nde ( TKY ArKom) ve  aynı yıl İTÜ’de  bu komite tarafından gerçekleştirilen  Toplam Kalite Yönetimini  konulu seminerlerde  aktif görev üstlendi.

4-5 Kasım 1993 tarihlerinde TKY ArKom, Türkiye’nin Toplam Kalite Yönetimi konusunda düzenlenmiş ilk sempozyumunu ulusal çapta organize etti.

Her yıl Unilever ve London Business Scholl tarafından düzenlenen Avrupa Uluslararası Yöneticilik Şampiyonası’nın Türkiye elemelerinde 1993 ve 1994 yılında iki yıl üst üste birinci oldu.

1993 yılında, Macaristan’ın Budapeşte kentinde London Business School, Unilever ve European Community tarafından Avrupa çapında düzenlenen CHAMP ( Challenge in Managment Perspectives ) adlı yönetim bilimleri şampiyonasında Türkiye’yi  temsil eden  ve Orta ve Doğu Avrupa  Bölgesi’nin en iyi 10 takım arasına giren  4 kişilik ekipte yer aldı.

Markos, bir yıl sonra, 1994’te, tekrarlanan yarışmada, Orta ve Doğu Avrupa Bölgesi’nde 210 takımı geride bırakarak üçüncü olan Türkiye ekibindeydi.

Yöneticilik gibi rekabetin en acımasız olduğu bir dalda Türk Bayrağı altında onurla yarıştı.

Derslerinde başarılı, sosyal aktivitesi ve davranışlarıyla örnek bir öğrenciydi. Fakültede 1994 yılında yeni mezunlar ve öğretim üyelerinin oylarıyla seçilen yeni mezun bir öğrenciye verilen DEKANLIK ÖZEL ÖDÜLÜ’nün ilk sahibi olan Markos, fakülteyi de ikincilikle bitirdi.

Boğaziçi  Üniversitesi’nde Şeref Öğrencisi olarak master yapmaya başladı.

1995- 1996 yıllarında  İTÜ İşletme Mühendisler Mezunları Derneği ( İMMED )  başkanlığını başarıyla yürüten Markos,  aynı dönemde başkanı olduğu Feriköy Kültür ve Sanat Sevenler Derneği’ nde iki halkı kaynaştırma ve kardeşlik bilincini artırma amacı taşıyan değerli faaliyetlerde bulundu.

1996’da, “Değişen Kalite Anlayışı ve Toplam Kalite Yönetimi” adlı sempozyumun organizatörleri arasında yer aldı.

Arkadaşlarıyla birlikte “Toplam Kalite Yönetiminde Türkiye Perspektifi” isimli kitabı hazırladı.

Türkiye’de ilk kez hazırlanan 1996 yılının siyasetten ekonomiye, müzikten spora, sinemadan skandallara kadar tüm olaylarını görüntülü, sesli ve yazılı olarak barındıran “Panorama 96 CD Rom’una imza attı.

1996- 1997 yıllarında Boğaziçi Üniversitesi’nde MBA derecesini elde etti.

Türkiye’de ilk kez araştırılan ” Politik  Krizlerde Borsa” ’yla  ilgili master tezini 25 Şubat 1997’ de  teslim ettikten sonar, askere gidecekti.

Bir taraftan da lise ve üniversite öğrencilerine ders veriyordu.

4 Şubat 1997 günü, bir öğrencisinden diğer bir öğrencisine giderken, Okmeydanı’nda bir trafik kazasında hayatını kaybetti.

Arkadaşları arasında “Bilgisayar Kurdu” ve “Budapeşte Fatihi” olarak tanınan Markos’u ölüm Okmeydanı Piyalepaşa Bulvarı’nda yakaladı. Okuldan beri hiç ayrılmadığı arabası Wolswageni’ yle giderken yolun buzlanması sonucu bir kamyonla çarpıştı. Genç beyin olay yerinde durdu.

8 Şubat 1997’de, Kurtuluş’taki Ortodoks Rum Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Barışçıl ve yaşam sevgisiyle dolu bir insan olan Markos’un başarıları, ününü yurt dışında da duyurdu. Bir çok ülkeden kendisine cazip iş teklifleri geldi.

Ama Markos,

“ Ben Türk’üm, Türkiye için yapmayı düşündüğüm çok şey var” diyerek teklifleri geri çeviriyor, Türk olmaktan gurur duyuyordu.

Yurt dışına gitseydi çok cazip şartlarda yaşayacaktı ama o ders vererek kazandığı parayı ve Türkiye’de yaşamayı tercih etti.

Türkiye için çok şey yapmayı plânlayan gerçek bir DEĞER olan Markos Psaropulos için zaman yetmedi.

O, Türkiye’yi parlak geleceğe taşıyacak gençlerden biriydi.

Ne yazık ki, ölüm izin vermedi.

Olağanüstü bir beyne sahip olan, kısacak yaşamında sayısız başarılara imza atan Markos Psaropulos, Türkiye Cumhuriyeti’nin Rum asıllı vatandaşlarından biriydi.

Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanı taşıyordu.

Türkiye Cumhuriyeti topraklarında doğdu ; Türk Bayrağı altında “ BEN TÜRK’ÜM “ diye yaşadı ; Türkiye topraklarına gömüldü.

Geride onurlu bir hayatın derin izlerini bırakan Markos Psaropulos, içimizden,  bizden biriydi ; sonsuz kadar da öyle kalacak.

Allah rahmet eylesin.

(NOT: Ne yazık ki, Markos’un hiç fotoğrafını bulamadım. Tüm derleyebildiğim bilgi de yukarıdakiler. Bu satırları okuyan arkadaşları ya da yakınları Markos hakkında ayrıntılı bilgi gönderirlerse memnun olurum. Böyle değerleri hiç unutturmamak ve hatıralarını canlı tutmak gerekiyor.)

(YAZININ İLK YAYIM TARİHİ: 8 Şubat 1999 )

aakyol

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir