MEHMET BAYDAR İLE BAHADIR DEMİR’İN ŞEHADETİ

TÜRK DİPLOMATLARINA, MİSYONLARINA VE KURULUŞLARINA KARŞI ERMENİ TERÖRİZMİN BAŞLAMASI

Birinci Dünya Savaşı’nda dış güçler tarafından çeşitli vaatlerle teşvik edilen ve desteklenen  ayrılıkçı Ermeniler, Türk Kurtuluş Savaşı’na kadar toplu katliam eylemleri yapmışlardı.

Uzun bir süre suskun kaldıktan sonra, cinayetle zinciri,  1973’ten itibaren Türk diplomatlarını hedef almaya başladı.

Ermeni terör mirasını öncelikle  JCAG (Justice Commandos of The Armenian Genocides) (Ermeni Soykırımı Adalet Komandoları) devraldı.

JCAG’ın uzmanlık alanı, Türk diplomatlarının ve ailelerinin öldürülmesiydi…

Buna karşı ASALA (Armenian Secret Army For The Liberation of Armenia) (Ermenistan’ın Kurtuluşu İçin Ermeni Gizli Ordusu) ise Ermeni Sosyalist Cumhuriyeti’nin parçası olmayı ideal sayan, Doğu Anadolu’nun da  bu devletçe ihlal edilmesini amaçlayan bir terör örgütüydü.

27 Ocak 1973 günü, California Santa Barbara’da Türkiye’nin Los Angeles Başkansolosu Mehmet BAYDAR ile Konsolos Bahadır DEMİR, 78 yaşındaki Amerikan uyruklu Ermeni  Gourgen Mıgırdiç YANİKİAN tarafından şehit edildiler. (YANİKİAN için yazı sonundaki ek bölümüne bakabilirsiniz.)

Kendini İranlı Gurk YANİKİ olarak tanıtan YANİKİAN, Türkleri çok sevdiğini, elinde bulunan Abdülhamit'e ait bir tabloyu ve üzerinde çeşitli imzalar olan bir banknotu Türkiye'ye armağan etmek istediğini bildirerek, BAYDAR ve DEMİR'i Santa Barbara'daki Baltimore Oteline davet etti.

Baltimor Oteli' nde konuklarını karşılayan YANİKİAN, vereceği hediyelerin hemen yakında bulunan bir binada olduğunu söyleyerek onları otelden çıkardı, yakındaki binaya götürdü ve orada kurşun yağmuruna tuttu. Mehmet BAYDAR hemen orada, Bahadır DEMİR ise götürüldüğü hastanede bir kaç saat sonra hayatını kaybetti.

haber

Cinayetten sonra tutuklanan ve müebbet hapis cezasına çarptırılan YANİKİAN, 31 Ocak 1984 tarihinde California Valisi George DEUKMEJİAN (DÖKMECİYAN) tarafından hastalık ve kocama nedeniyle affedildi. Serbest kalan YANİKİAN, 27 Şubat 1984' te öldü.

Böylece, Türkiye Cumhuriyeti diplomatlarına karşı ilk saldırı ve bireysel terörizm olarak nitelendirilebilen bu iki kişinin öldürülmesi olayından sonra, bir seri cinayetler zincirini başladı.

Cinayetler, yurt içinde ve yurt dışında çok değerli Türk hedeflerine, 1985 yılına kadar yoğun şekilde devam etti.

Vatan Evlatları

Türkiye’nin yaşadığı bu trajedinin tarihte bir benzeri yoktur.

Gerçekten hiç bir dönemde, başka hiçbir ülkenin diplomatları böylesine sistematik suikastlara maruz kalmamışlardır.

Tarihte de günümüzde de saldırıya uğramış ve can vermiş diplomatlar olmuştur, ama onlar münferit ve istisnai olaylardır.

Bizim uğradığımız suikastlar ise birbirini izleyen sistematik bir suikastlar dizisidir.

Ermeni teröristler, Türk diplomatlarına karşı peş peşe tam 27 suikast düzenlenmiş ve otuzdan fazla kurban almışlardır. Dünya diplomasi tarihinde bunun bir başka benzeri ve emsali yoktur.

Ermeni terörüne kurban verdiğimiz meslektaşlarımız, Türk oldukları için, yurt dışında Türkiye Cumhuriyeti Devletini temsil ettikleri için öldürüldüler.

Onlar bu memleket için, bu vatan için öldüler.

Elbette şehitlerimizi asla unutmayacak, onların aziz hatıraları önünde saygıyla eğileceğiz.

Nur içinde yatsınlar!..

(Yazının İlk Yayım Tarihi: 27 Ocak 2015)

 aakyol

 

YAZIYA EK ( 1 Şubat 2016):

GOURGEN  MEGERDİCH (MIGIRDİÇ) YANİKİAN

Gourgen_Yanikian

GOURGEN YANİKİAN

(Ermenice: Գուրգեն Մկրտիչ Յանիկյան), 24 Aralık 1895 – 27 Mart 1984) tarihleri arasında yaşadı.

Erzurum'da doğan YANİKİAN, Moskova Devlet Üniversitesinde mühendislik eğitimi aldı.

Moskova’da üniversitede okurken, Birinci Dünya Savaşı başlayınca, Kafkasya’ da kurulan Rus ordusuna bağlı gönüllü Ermeni Alayı’ na katıldı.

Rus birlikleriyle birlikte Erzurum’ a kadar geldi; Çarlık Rusyası savaştan çekilince o da Moskova’ ya dönerek eğitimini tamamladı.

1930 yılında İran’a yerleşti, Tahran’ da bir mühendislik bürosu açtı, inşaat projelerinde çalıştı, bir süre demiryolu işletmesinde denetçilik yaptı.

1946 yılında, Fransa üzerinden ABD’ ye göç etti.

New York’ a yerleşti, Yanikian Tiyatrosu’ nu kurdu.

Bir süre sonra Santa Barbara’ ya taşındı.

Bir ara roman yazdı.

Giderek işleri ve sağlığı bozuldu.

Ömrünün son döneminde içinde yaşattığı kinin etkisiyle Türklerden intikam almaya yöneldi.

27 Ocak 1973 günü, Mehmet BAYDAR ile Bahadır DEMİR’ i öldürdü.

Suikasttan önce California Courier gazetesine gönderdiği 118 sayfalık mektubunda "Sizler bu mektubu okuduğunuzda ben yeni bir savaş biçimi icat etmiş ve uygulamış olacağım. Önden gidiyorum, Ermeniler peşimden gelsin. Ermenileri uzun uykularından uyandırmanın ve Türklerle onların anlayacağı dille konuşmanın vakti geldi. Türk hükûmeti ile hiçbir millet ilişki kurmamalı ve onların temsilcileri yok edilmeli, artık dönmek yok" diye yazmıştı.

***

Prof. Dr. Haluk ŞAHİN’ in, 27 Ocak 2016 tarihinde California Santa Barbara Independent sitesinde yayımlanan  “Resounding Impacts of Two Santa Barbara Murders” başlıklı yazısını okumak isteyenler aşağıdaki bağlantıyı tıklayabilir.

http://www.independent.com/news/2016/jan/27/resounding-impacts-two-santa-barbara-murders/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir