MUSTAFA KEMAL VE SAVAŞ

d_fes022

Mustafa Kemal Paşa Sivas’tayken, Anadolu’da neler olup bittiğini öğrenmek için gönderilmiş olan Amerikalı General Harbord ziyaretine gelir.

Harbord, Mustafa Kemal Paşa’ya, “Görüyorum ki savaşa hazırlanıyorsunuz. İmparatorluk ordularıyla girdiğiniz savaşı kazanamadınız. Şimdi ise ordunuz dağıtılmış, paranız, askeriniz, silahınız yok. Ne cesaretle savaşa giriyorsunuz?” diye sorar.

Mustafa Kemal Paşa “Mecburuz!” der.

“Ya vatanımızı düşman istilasından kurtaracağız ya da hep birlikte can vereceğiz.”

Bu sırada elinde sinirle sallamakta olduğu tespihin ipi kopar ve taneler dağılır. Mustafa Kemal güler. Bir yandan taneleri tekrar ipe dizerken bir yandan da “İşte böyle General” der, “Dağılmış olan her taneyi bir araya getireceğiz ve vatanımızı kurtaracağız.”

Amerikalı General Harbord veda ederken, “Biz de olsak aynı şekilde davranırdık” sözleri çıkar ağzından. Sonra sorar:

“General, sizin Büyük İskender’le aynı yerde doğduğunuzu duydum. Doğru mu?’’

Mustafa Kemal, “Evet ama” der, “Benzerlik sadece bundan ibarettir. O dünyayı fethe çıktı, ben ise sadece vatanımı kurtarmaya çalışıyorum.”

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, savaşın ne olduğunu bilen ve bu nedenle savaşa karşı olan bir askerdi.

Mussolini ve Hitler için, “Bu iki adam dünyayı savaşa sokacaklar. Çünkü ikisi de asker değil, savaşın ne olduğunu bilmiyorlar. Ben savaşı bilirim ve ondan korkarım” demiştir.

***

Bu söz bana göre Mustafa Kemal’in temel görüşünü ve kişiliğini özetler. Savaştan nefret eden bir askerdir o. Sadece mecbur kaldığı zaman savaşmaktadır.

“Mutlaka şu ve bu sebepler için, milleti harbe sürüklemek taraftarı değilim. Harp zorunlu ve hayati olmalı. Gerçek kanaatim şudur: Milleti harbe götürünce vicdanımda azap duymamalıyım. Öldüreceğiz diyenlere karşı’ ölmeyeceğiz’ diye harbe girebiliriz. Ama, milletin hayatı tehlikeye düşmedikçe, harp bir cinayettir “,

“Askeri harekât, siyasi faaliyetlerin ümitsiz olduğu noktada başlar. Ümidin güven verici bir şekilde geri gelmesi orduların hareketinden daha süratle hedeflere ulaşmayı sağlayabilir”,

“Bir milletin asıl kuvveti kendi hayatını ve varlığını savunmak içindir. Fakat kendi varlığını unutup da kuvvetini herhangi bir yabancı amaç için kullanmak kesinlikle doğru değildir”  sözü ona aittir.

(Yazının İlk Yayım Tarihi: 8 Eylül 2013)

aakyol

Bu Yazı K. ATATÜRK. Kategorisinde Oluşturulmuştur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir