OKTAY SİNANOĞLU

"Dünyada neler olduğunu anlarsak Türkiye'de neler olduğunu veya olacağını daha iyi anlarız. En tehlikeli sömüɾgecilik, köleleşme zihinleɾin ve gönülleɾin sömüɾgeleşmesi köleleşmesidiɾ. Biɾinci vazifemiz gönlümüzü ve zihnimizi kölelikten kuɾtaɾmaktıɾ. Bunun için kendi dilimizi, Tüɾkçe ile eğitim şaɾttıɾ. Tüɾkiye'nin savunması Tüɾkçe'nin savunması ile başlaɾ. Biɾ millet taɾihten nasıl siliniɾ? Tüɾkiye'nin bugün ne sanayisi, taɾımı, teknolojisi kalmıştıɾ ne de aɾaştıɾma bilimi kalmıştıɾ. Son çıkaɾılan kanunlaɾla topɾaklaɾ yabancılaɾa çok ucuza satılmaktadıɾ. İşte 50 yıldıɾ olan eğitim sistemi ile adı vatan olan şehit kanıyla sulanmış topɾaklaɾı kolayca yabancılaɾa satacaklaɾ yetiştiɾilmiştiɾ. Topɾaklaɾ da gittikten sonɾa sıɾa sepet havasına geliɾ. Havai, Haiti, Filistin'e bakın neleɾ olmuştuɾ. "(Oktay SİNANOĞLU)

oktay sinanoğlu 

OKTAY SİNANOĞLU

Türk kuantum kimyacısı, kuramsal kimyacı ve moleküler biyolog Prof. Dr. Oktay SİNANOĞLU, babası Nüzhet Haşim SİNANOĞLU’nun Türkiye Başkonsolosluğu’nda görevli bulunduğu İtalya- Bari’de 2 Ağustos 1934’te doğmuştu; annesi Rüveyde Hanım’dır.

Kendisinden 2 sene sonra da( sonradan tanınmış oyuncu, şarkıcı,yazar ve çevirmen olacak olan) kızkardeşi Esin (AVŞAR- ARAL) doğdu.

Aile, II. Dünya Savaşı'nın başlamasının ardından 1939 yılında İtalya’dan Türkiye'ye döndü.

Oktay SİNANOĞLU, sonradan TED Koleji olan Ankara Yenişehir Lisesi'ne burslu öğrenci olarak girdi ve 1953 yılında bu okulu birincilikle bitirdi.

Okulun bursuyla Kimya Mühendisliği okumak üzere ABD'ye gitti.

1956'da ABD Kaliforniya Üniversitesi Berkeley Kimya Mühendisliği'ni birincilikle bitirdi.

1957'de Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nü sekiz ayda bitirerek yüksek kimya mühendisi oldu; "Alfred Sloan" ödülünü aldı.

1959'da Kaliforniya Üniversitesi Berkeley'de kuramsal kimya doktorasını tamamladı.

1960'ta Yale Üniversitesi'nde öğretim üyesi (asistan profesör) oldu.

1960-1961 yıllarında atom ve moleküllerin çok-elektronlu kuramı ile "Doçent" oldu.

1963'te 50 yıldır çözülemeyen bir matematik kuramını bilim dünyasına kazandırarak 28 yaşında "tam profesör" unvanını aldı. (20. yüzyılda Yale Üniversitesi'nde bu sanı kazanan en genç öğretim üyesidir.)

1962 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi mütevelli heyeti yalnız Oktay SİNANOĞLU'na mahsus olmak üzere kendisine Danışman Profesör unvanını verdi. Yale Üniversitesi'nde ikinci bir kürsüye daha profesör olarak atandı.

1973'de Almanya'nın en yüksek "Aleksander von Humboldt Bilim Ödülü"nü ilk kazanan kişi oldu.

1975'de Japonya'nın "Uluslararası Seçkin Bilimci Ödülü"nü kazandı; yine 1975 yılında özel kanunla Oktay Sinanoğlu'na ilk ve tek Türkiye Cumhuriyeti Profesörü unvanı verildi.

1976'da Japonya'ya Türkiye Cumhuriyeti Özel Elçisi olarak gönderildi. (Kendisi Türk-Japon kültür, bilim ve eğitim ilişkilerinin temellerini atmıştır.)

Amerikan Bilim ve Sanat Akademisinin ilk ve tek Türk üyesidir.

Meksika hükümeti tarafından yüksek Bilim Ödülü "Elena Moshinsky" ile ödüllendirildi.

Dünyada yeni kurulmaya başlayan moleküler biyoloji dalının ilk profesörlerinden biri oldu. DNA sarmalının çözelti içinde o biçimde nasıl durduğuna açıklama getirdi. Dünyanın pek çok yerinde buluşları ve kuramları ile ilgili konferanslar verdi.

1980'li yıllarda çalışmalarını kimya biliminin basit bir şekilde öğretilmesine yönelik bir kuramsal çerçeve üzerinde yoğunlaştırdı. Ancak 1988'de yayımlanan çalışmaları akademik dünyada ilgi görmedi.

1993'te Yale Üniversitesi'ndeki profesörlük görevlerinden erken sayılabilecek bir yaşta emekliye ayrıldı. Aynı yıl Türkiye'ye dönerek Yıldız Teknik Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü'nde profesörlüğe atandı.

2002 yılında bu görevden de emekliye ayrıldı.

Türkiye'de bulunduğu dönemde çalışmalarını daha çok Türk ulusal kimliği ve Türk diliyle ilgili milliyetçi görüşlerini yaymaya adadı. Eğitim dilinin resmi dil olması gerektiğini ve yabancı dilin takviyeli olarak öğretilmesinin gerektiğini savunmakta; matematiksel yapısından dolayı Türkçe' nin en iyi bilim dili olduğunu söylemekteydi.

Yaşamı boyunca Kuantum mekaniği'ne birçok katkıda bulunmuş bir bilim adamıdır. P.A.M. Dirac'in de üzerinde uğraştığı ancak çözümleyemediği bir problemi, "Kuantum mekaniği"nde, Hilbert uzayının topolojisi ve içerdiği yüksek simetrileri çözdü. Böylece Kimya bilimini bu topolojik inceleme ile sağlam bir temele oturttu.

19/20  Nisan 2015  gecesi sabaha karşı 03 00’te hayatını kaybetti. 

oktay sianoğlu2 

Tüm akademik çalışmaları içinde en önemli 5 kuramı şöyledir:

Many Electron Theory of Atoms and Molecules (1961) – Atom ve moleküllerin çok elektronlu kuramı

Solvophobic Theory (1964) – Çözgeniter kuramı

Network Theory (1974) – Kimyasal tepkime mekanizmaları kuramı

Microthermodynamics (1981) – Mikrotermodinamik

Valency Interaction Formula Theory (1983) – Değerlik kabuğu etkileşim kuramı.

KİTAPLARI:

Göçmen Hamamı

2050'ye 5 Kala Dünyanın 105 Yıllık Tarihi

İlerisi için (ISBN 9944090611,

Türkçe Giderse Türkiye Gider

Bye Bye Türkçe / Bir Nev-York Rüyası

Büyük Uyanış

Hedef Türkiye

Ne Yapmalı / Yeniden Diriliş ve Kurtuluş İçin

Yeni Bilim Ufukları I

Yeni Bilim Ufuklari 2 Yeni bir matematik kuramı ve onunla bazı fizik kimya ilkelerinin bulunması

Yeni Bilim Ufukları 3 Hayatın Örgüsü Elli Yıllık Biyolojinin Temellerini Sarsan Sorular

Açıklamalı Fizik, Kimya, Matematik Ana Terimleri Sözlüğü

AKADEMİK KİTAPLARI:

Modern Quantum Chemistry : Istanbul Lectures (Academic Press,1965)

Sigma Molecular Orbital Theory (Yale Press,1970)

Three Approaches to Electron Correlation in Atoms and Molecules (with K.Brueckner,Yale Press,1971)

New Directions in Atomic Physics (with E.Condon,Yale Press,1971)

HAKKINDA YAZILMIŞ KİTAPLAR:

Oktay Sinanoğlu, Türk Aynştaynı (Hazırlayan: Emine Çaykara)

Oktay Sinanoğlu, Bir Türk Dehası (Yazan: Ahmet Hakan)

***

“Türk Einstein”ı olarak adlandırılan kuramsal kimyacı ve moleküler biyolog Prof. Dr. Oktay SİNANOĞLU’nu saygı ve rahmetle anıyorum. Nur içinde yatsın. Ruhu şad, mekânı cennet olsun.

***

Sayın SİNANOĞLU'nun hayat öyküsünü görüntülü izlemek isteyenler aşağıdaki bağlantıyı tıklayabilirler.

***

Katıldığı bir televizyon programında, kendisiyle yapılan söyleşiyi izlemek isteyenler aşağıdaki bağlantıyı tıklayabilirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir