ÖZGEÇMİŞ

ilk_resim

( İlk Fotoğrafım… Fotoğrafın Arkasındaki Yazıya Göre 9 Aylıkken… )

1946’da, İstanbul- Ortaköy’ de Dereboyu Caddesi Cudi Efendi Sokak' ta iki katlı cumbalı eski bir Osmanlı evinde doğdu. Komşuluğun ve mahalle arkadaşlığının ne olduğunu ilk defa orada öğrendi. Babası Şile' nin Kabakoz Köyü' nden Sadık oğlu Mustafa, annesi ise aynı köyden "Sakalar" olarak tanınan aileden Vasfiye' dir.

 *

Okul, Akademi ve iki kez yurt dışında görev yaptığı  meslek hayatından sonra, 1987 yılında, kendi isteğiyle emekliye ayrıldı.

 *

1989 yılında, Türk Hava Kurumu’nun Senaryo Yarışması’nda, Yeşilköy’den kalkıp Kahire’ye gitmeye çalışan ve " İlk Hava Şehitleri" olarak tarihe geçen havacıların öyküsünü  anlattığı  UFUKLARIN ÖTESİNDEKİLER  isimli senaryosuyla ödül kazanarak yazı hayatına atıldı.

 Aynı yıl TRT için tarihi araştırma yapmaya, metin ve senaryo yazmaya başladı.

 1990 yılında, TRT için çekilen 10 bölümlük KÖROĞLU dizisinin yapım ekibinde yer aldı; çalışma ve çekim programlarını hazırladı.

Köroğlu set ekibiyle( Köroğlu Dizisi Çekim Ekibiyle…)

 1991 yılında, yeniden düzenlenen Şişli Atatürk Müzesi’ndeki panoların kroki ve aydınlatıcı yazılarını hazırladı.

 "İlk Aşk", "Kader Bağlayınca" ve "Kürklü Melek" gibi  senaryoları filme çekildi.

 "Kurtuluş Savaşı' nda Yalova" ( 1996),

Atatürk ve Yalova”(1998),

Anılarla ve Belgelerle Kurtuluş Savaşı’nda Yalova”(1998),

"Tarihî Yalakabad Kağıthanesi Broşürü" ( 2000),

"Termal Kaplıca Tesisleri Rehberi" (2001),

Yalova’da Atatürk ve Çevre”(2001), 

Atatürk’ün Kenti Yalova”(2003),

Zaman Tünelinde Yalova”(2003),

Tarihî Yalakabad Kâğıthanesi”(2004),  

"Atatürk' ün Kenti Yalova, 2 nci Baskı"( 2005), 

Yalova Bağımsız Bölüğü”(2005),

"Yürüyen Köşk Broşürü"(2012) ve (2014)  adlarında araştırma ve inceleme;

"Yalova'da Ben de Yaşadım"(2015) adlı bir anı kitabı  basıldı ve hiçbir ticarî amaç güdülmeden yayımlandı. Bu kitapların yeni baskıları yapılmayacaktır.

 Evli ve bir kız çocuğu babası olan Ahmet AKYOL'un TRT için metin ve senaryolarını hazırladığı programlardan bazıları şunlardır:

 ZAFERE DOĞRU  (Büyük Taarruz’un anlatıldığı beş bölümlük dizi)

 ATATÜRK İLKELERİ (Altı bölümlük dizi)

 VE DEDİ Kİ (Her bölümde Atatürk’ün ayrı bir özelliğinin anlatıldığı yedi bölümlük dizi)

 YAŞAYAN  TARİH ( Tarih boyunca Türk- Ermeni ilişkilerinin anlatıldığı on bölümlük dizi) (NOT: Adı geçen dizi, hemen her sene TRT'nin yurt dışı kanallarında  yayınlanmaktadır.)(TIKLAYIN)

 TÜRK-İSLÂM DÜŞÜNÜRLERİ  ( Ramazan aylarında yayınlanan ve her bölümde Ahmet Yesevi, Mevlana, Hacı Bektaş Veli, Hacı Bayram Veli, Yunus Emre, Hallâc-ı Mansur, Kuşadalı İbrahim, Aziz Mahmut Hüdai gibi ayrı bir din büyüğünün anlatıldığı otuz bölümlük dizi)

 CUMHURBAŞKANLARIMIZ (Cumhurbaşkanlarımızın ölümlerinde ve/veya ölüm yıldönümlerinde yayınlanmak amacıyla  hazırlanmış on bölümlük dizi:Atatürk- İsmet İnönü- Celâl Bayar- Cemal Gürsel- Cevdet Sunay- Fahri Korutürk- Kenan Evren- Turgut Özal- Süleyman Demirel- Rauf R. Denktaş) (NOT: Adı geçen diziler, halen Cumhurbaşkanlığının http://www.tccb.gov.tr/cumhurbaskanlarimiz/  sitesinde yayınlanmaktadır.)

Nilüfer Gürsoy ile...( Merhum Cumhurbaşkanı Celâl BAYAR' ın Kızı Nilüfer GÜRSOY İle…)

Özden Toker ile

(Merhum Cumhurbaşkanı İsmet İNÖNÜ' nün Kızı Özden TOKER İle…)

atıfet sunay

(Merhum Cumhurbaşkanı Cevdet SUNAY' ın Eşi Atıfet SUNAY İle…)

K.E.4

( Cumhurbaşkanı Kenan EVREN' in Marmaris/ Armutalan' daki Evinde TRT Çekim Ekibiyle…) 

MOZAİK  ( Türkiye’nin tarihi ve doğal güzelliklerinin anlatıldığı on bölümlük dizi)

 AİLE VE TOPLUM ( Devlet Bakanlığı’nca hazırlatılan on üç bölümlük dizi)

SÖĞÜT’TEN BİR ÇINAR ÇIKTI ( Osmanlı Devleti’nin ilk günlerini anlatan altı bölümlük dizi)

SÖNMEYEN ATEŞ ( Dört bölümlük drama)

ATATÜRK’ÜN SAMSUN’A ÇIKIŞININ PERDE ARKASI ( 1992- 97 arası ayrı ayrı)

ÇANAKKALE -1915 VE MUSTAFA KEMAL ( Çanakkale Muharebeleri’nde Mustafa Kemal’in rolünü anlatan 50 dakikalık  film)

Bigalı Köyünde( Yb. Mustafa Kemal' in Çanakkale Muharebeleri Sırasında Bigalı Köyü' nde Bir Süre Karargâh Olarak Kullandığı Evin Önünde…)

MALAZGİRT MEYDAN MUHAREBESİ ( 1994- 97 arası ayrı ayrı )

CUMHURİYET’İN TEMEL TAŞI: LOZAN

MODERN TÜRKİYE

TARİHTEN SAYFALAR ( 1989 yılında, TRT 1’de, ana haber bülteninden önce yayınlandı)

Beykoz Hünkar Kasrında(Beykoz Hünkâr Kasrı'nda Mantar Ağacı Önünde Belgesel Çekimi Sırasında…)

TARİHTE BU HAFTA (Prof. Bozkurt Kuruç’un sunduğu program, 1990’dan 1998’e kadar yayınlandı)

***

Yalova’ da muhtelif kuruluşlarda ve muhtelif okullarda, muhtelif zamanlarda “Kurtuluş Savaşı’ nda Yalova”, “ Tarih Şuurunun Önemi”, “ Tarih Bilinci”, Atatürk ve Yalova”, “ Çanakkale Muharebeleri”, “ Cumhuriyet ve Kadın”, “Atatürk ve Türk Sineması”, “Atatürk ve Çevre”, Bafeus Muharebesi”  hakkında konferanslar verdi.

YALOVA YAŞANTISINDAN MUHTELİF HABER VE FOTOĞRAFLAR:

haber1

haber2

haber3

68( Termal Kaymakamı (sonra Rize Valisi ) Sayın Kasım ESEN ile Termal ormanlarında, Eşkiyapınarı Mevkii' nde, "Üç Azize" nin mezar yerini araştırırken… 11 Nisan 2001)

ata5(Ulusal 1. Çevre Çocuk Kurultayı' na katılan çocuk delegelere Termal' de Atatürk' ün köşkünü tanıtıcı konuşma yaparken… 3 Haziran 2001)

ata3(Yalova Valisi Nihat ÖZGÖL' den şilt alırken… 5 Haziran 2001)

ata4(Yalova il merkezinin doğusunda, Elmalık Köyü' nün güneyindeki Samanlı Dağları' nda Elmalık Kalesi kalıntılarında bir keşif gezisi sırasında… 22 Eylül 2001)

resim07( 1301' de Osmanlı atlıları ile Mouzalon komutasındaki Bizanslıların karşılaştığı, Tarihçi Pahimeres' in Telemaya olarak adlandırdığı, günümüzde Çobankale olarak bilinen, Hersek- Boyalıca arasındaki Yalakdere Vadisi' ndeki kalenin sağlam kalan burcu önünde… 26 Nisan 2002)

ata7(Yalova İl Kültür Müdürü Mehmet MÜDERRİSOĞLU ile Koru' da Bizans mezarlığını bulup yerini belirlerken.. 15 Ağustos 2002)

ata1(Yalova Milli Eğitim Müdürlüğü' nün talebi üzerine, 12- 14 Mayıs 2003 günleri, öğleden önce ve öğleden sonra ikişer saat olmak üzere, Yalova' da bulunan tüm liselerin son sınıflarına " Tarih Boyunca Türk- Ermeni İlişkileri" konulu bir seri konferans sırasında…)

Halil İnalcık ile(Prof. Dr. Halil İNALCIK' ın Ayrıntılı Biyografisinin Yeraldığı " Tarihçilerin Kutbu" Adlı Kitapta Yer Alan Resim… 21 Ağustos 2003)

akyol12

 

( Prof. Dr. Halil İnalcık'ın, 21 Ağustos 2003  günü, "Bafeus Muharebesi" hakkındaki  konferansının açılış konuşmasını yaparken…)

 

                                                                            akyol13                                                                   

(YAFEM'in Uluslararası 7 nci Türk Boyları  Kültür Şöleni'nde, 27 Temmuz 2004 günü,  yerli ve yabancı konuklara "1302 Yılında  Yapılan Bafeus Muharebesi'nin Osmanlı  Devleti'nin Kuruluşundaki Önemi" konulu  konferansı sırasında…)

  konferansta(Yalova Soroptomist Derneği' nin Düzenlediği " Cumhuriyet ve Kadın" konulu toplantıda, " Türk Kadının Tarih İçindeki Yeri ve Cumhuriyet' in Türk Kadınına Getirdikleri" başlıklı Başlıklı Konferans Sırasında…27 Ekim 1998)

ata2(Sanatçı Osman Nuri GÜRSESLİ' nin "EseriCedide' de ATATÜRK" Sergisinin Açılışını yaptıktan sonra, eserler hakkında bilgi alırken… 10 Kasım 2008)

 

akyolvefa

 Yalova Belediye Başkanı Sayın Vefa SALMAN, "Yalova Benim Kentimdir" kitabını hediye ederken… ( 5 Haziran 2015)

ata6(Tarihî Yalova Kâğıthanesi' nde Aytekin VURAL ile… 2 Temmuz 2015)

Bel. Bsk.

Yalova Belediye Başkanı Sayın Vefa SALMAN ile küçük bir sohbet sırasında… ( 14 Temmuz 2016)

1995 yılında yayın hayatına başlayan Yalova Gazetesi' nde, pazar ve bayram günleri dışında 10 seneye yakın hergün köşe yazısı yazdı; yazı dizileri hazırladı. Özellikle Yalova ile ilgili olmak üzere çeşitli konulardaki görüş ve tespitlerini okuyucularla paylaştı.

Yalova Valiliği Mahalli İdareler Müdürü Sayın Nurullah BAŞOL’ un, Yalova Belediye Başkanlığı’ na yazılı müracaat ve önerisi, Yalova Belediye Başkanlığı İsim Verme Komisyonu’ nun uygun bulması üzerine, 8 Kasım 2016 günü, Yalova Belediyesi Meclis toplantısında, Yalova merkezinde Adnan Menderes Mahallesi’ nde bir sokağa “ Yazar Ahmet Akyol Sokağı” adı verilmesi, Meclis üyelerinin oybirliğiyle kabul edildi.

Yeni oluşan sokağa OY BİRLİĞİYLE adının verilmesinin oldukça anlamlı olduğunu belirten Belediye Başkanı Sayın Vefa SALMAN, “ Yalova’ ya karşılıksız hizmet etmiş, karşılıksız Yalova’ yı sevmiş değerli insanlarımızın isimlerini yaşarken yaşatmak ahde vefa örneğidir “ diyerek kararı onayladı.

Belediye Meclisi' nin bu kararı, Yalova Valisi Sayın Tuğba YILMAZ tarafından 22 Kasım 2016 günü onaylandı.

Yalova Gazetesi 17.11.2016(Yalova Gazetesi, 11 Kasım 2016)

akyl2(YALOVA BELEDİYE BAŞKANI SAYIN VEFA SALMAN İLE… 22 ARALIK 2016)

Halen emeklilik günlerini topluma yararlı olmak için araştırma ve inceleme yapmakla geçirmekte; herhangi bir siyasi parti, kurum, kuruluş, vakıf, dernek, grup veya oluşum ile bağlantısı olmaksızın; burada ve http://www.yalovamiz.com/ internet sitesinde  güncel yorum, araştırma  ve değerlendirme yazılarını (meraklılar için- karşılıksız) paylaşmaya devam etmektedir.