PAPA İŞİNE BAKSIN!..

kandilli_ermeni_kilisesinden_sert_soykirim_cikisi

KANDİLLİ ERMENİ KİLİSESİ’NDEN SERT SOYKIRIM ÇIKIŞI

Kandilli Ermeni Kilisesi Başkanı Dikran Kevorkyan, Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus’un 1915 olaylarını ‘soykırım’ olarak nitelemesine tepki gösterdi. Kevorkyan, Ulusal Kanal’da yaptığı konuşmada şunları vurguladı:

“Emperyalistler Kurtuluş Savaşımızı hiçbir zaman özümseyemediler. O hınç içlerinde duruyor. Ben Türkiye Cumhuriyeti devleti olarak Ermeni soykırımını kabul etmiyorum. Senin Avrupa Parlamenton kabul etse ne olacak! 

Gelelim Papa’ya… Sen Hazreti İsa’nın sevgi felsefesini yaymakla mükellefsin. Siyasete bulaşmana gerek yok. Kilisenin siyasete bulaşması Hazreti İsa’nın ruhuna aykırıdır.  

1856 Berlin Konferası’ndan bu yana emperyalistlerin, ‘Ermeni menfaatlerini Anadolu topraklarında koruyacağız’ demesi zehrin temelini atmıştır. Anadolu topraklarında 1800’lü yılların sonlarına kadar hiç mi Ermenilerin okula, hastaneye ihtiyacı yoktu da emperyalistler geldiler okul, hastane açtılar. Bu arada Ermeni Ortodoks Kilisesi mensuplarını ayırmak için Ermeni Protestanlara ve Katoliklere cevaz verdiler. Bunları söylediğin zaman cemaatte ve diyasporada kötü kişi oluyorsun. Bunlar gerçek!”

“Avrupa Parlamentosu’ndan ve diğer parlamentolardan çıkan kararlar huzuru kaçırıyor mu?” sorusunu yanıtlayan Kandilli Ermeni Kilisesi Başkanı Dikran Kevorkyan şöyle devam etti:

“Hayır, hiç kaçırmıyor çünkü bir işe yaramayacak. Tamamen politik. Papa’nın beyanları da bir işe yaramayacak.  Buradaki Ermenilerin büyük çoğunluğu burada yaşamaktan mutlu. Gidenleri duyuyorum, ‘Ah vatanım!’ diyorlar. Adam Brezilya’ya, Amerika’ya gitmiş torunu orada doğmuş, çocuk Ermenice değil Türkçe konuşuyor. Onlar orada Türk düşmanlığıyla hayatlarını idame ettirmeye çalışıyorlar. Yerine göre kiliselerinde İngilizce ayin yapıyorlar. Biz burada Ermenice yapıyoruz. Ve benim Türkiye’deki kiliselerimin mihrabında Türk bayrağı yok. Amerika’da mihrabın üzerinde Amerikan bayrağı var. Evvela bunu kaale alsınlar bakayım! Türkiye’de hangi özgürlüğün kısıtlaması var?”

Kevorkyan, siyasi partilerin milletvekili adaylarının tanıtımlarında etnik ve mezhepsel yönleri ve Ermeni kimliğini vurgulamalarıyla ilgili de şunları söyledi:

“Ben bu şekilde adayları tanıyamıyorum. Çıkıp desinler ki ‘Ben şunları şunları icra etmek için aday oldum ama böyle cümleler yok!”

CHP milletvekili adayı Selina Doğan’ın “soykırım” açıklamasının kendisini çok rahatsız ettiğini vurgulayan Kevorkyan,

“Soykırım kelimesinin bu olaylara yamanmasına karşıyım. Tehcirde çekilen acılarıkabul ediyorum. Benim iki amcam Çanakkale’de şehit düşmüş, iki amcamın da Fırat Nehri’nde kellesini bulmuşlar

Bugün İstanbul’da 20-25 odak var. Ne odağı? Biz Ermeniliği idame ettireceğiz. Nasıl ettireceksiniz? Basının var, okulun var, kültürel faaliyetlerin var, kilisen var. İdame ettirin… Yok! Daha çok şey! Nedir daha çok şey? Bana izah etsinler. Bir sürü dernek var. Bizim, Ermenisi, Kürdü, Lazıyla dışarıya karşı yekvücut olmamız lazım. Bu bayrağın şerefine birlikteliğimizi kimseye yedirmememiz lazım” dedi.

http://www.aydinlikgazete.com/turkiye/kandilli-ermeni-kilisesinden-sert-soykirim-cikisi-papa-isine-baksin-h67997.html

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir