PROF. DR. ERICH FEIGL

Gerçek bir Türk dostu, sözde Ermeni soykırımı konusunda Türk görüşünün yılmaz savunucusu, Avusturyalı Tarihçi – Yazar Prof. Erich Feigl, 26 Ocak 2007 günü, Viyana'da tedavi gördüğü hastahanede, böbrek yetmezliğinden hayatını kaybetti.

Feigl, bir süre önce, "mide kanaması" şikâyetiyle hastahaneye kaldırılmıştı.

Viyana'da 1931 yılında dünyaya gelen Erich Feigl, öğrencilik yıllarında yazarlığa başladı.

Üniversite öğreniminden sonra, Avusturya Devlet Televizyonu (ORF) için çeşitli belgesel film yapımına yöneldi.

res-erichfeigl03

Ortadoğu, Uzakdoğu, Orta Asya ve Amerika kültürlerini ve dinlerini inceleyen Prof. Feigl, bütün dünyada büyük yankılar uyandıran belgesellere imza atmayı başardı.

Habsburg hanedanlığı üzerine çeşitli araştırmalar yaptı ve kitaplar yazdı.

Kitap ve filmleri için yaptığı araştırmalar sırasında karşılaştığı 1915 olayları dikkatini çekti ve bu konuyu incelemeye başladı.

Feigl, Ermeni terör örgütü Asala'nın Türk diplomatlarına karşı giriştiği terör eylemlerinin ardından, Ermeni diasporasının soykırım iddialarını araştırarak, "Bir Terör Efsanesi" adlı bir kitap yazdı.

Ermeni yazarların sözde soykırım tezlerini Türkiye ve yabancı ülkelerin arşivlerindeki gerçek belgelerle çürüten Feigl, son kitabında, bu söylemlerin, "Aram Andonyan adlı bir Ermeninin bazı dokümanlara ait fotoğrafları yayımlamasının ardından başladığını" yazdı.

Andonyan'ın yayımladığı gerçek dışı bazı belgelere ait fotoğraflar üzerine Batılı yazarların "sözde soykırım" kitapları yazmaya başladığını ifade eden Feigl, Avusturyalı yazar Franz Werfel'in de "Musa Dağında 40 gün" adlı romanını Andonyan’ın gerçek dışı belgeleri üzerine kurguladığını kaydetti.

Feigl, son kitabında, Werfel'in, romanında işlediği, sözde soykırıma ilişkin bilgi ve belgelerin gerçek dışı olduğunu daha sonra anladığını, ancak kamuoyunun ve edebiyat dünyasının şiddetli tepkilerinden korktuğu için bunu açıklamadığını yazdı.

Ermeni soykırımı iddialarını “Kepazelik” olarak nitelendiren ve Ermenileri “Tarihi saptırarak dünya kamuoyunu etkilemeye çalışmakla” suçlayan Prof. Erich Feigl’in, İstanbul Teknik Üniversitesi’nde yaptığı bir konuşmada söyledikleri şüphesiz hafızalardan silinmeyecektir:

res-erichfeigl01  ‘Türkiye, Ermenilerin yürüttüğü psikolojik savaşa ne yazık ki karşı koyamıyor. Oysa Ermenilerin ileri sürdüğü rakamlar gerçek değil. 1.5 milyon Ermeni’nin öldürüldüğü iddiası saçma…Çünkü bütün Osmanlı topraklarında 1.7 milyon Ermeni yaşıyordu ve bunların sadece 700 bini tehcire tabi tutulmuştu.

Ermenilerin sürgündeki başkanı Bogos Nubar, ‘Biz savaşın bir tarafıydık. Savaşın içindeydik’ şeklindeki itirafını içeren bir belgeyi ilk kez  ben açıkladım. Bu belgeyi bulmam gerçekten büyük bir şanstır. Çünkü Ermeniler kendilerini zor durumda bırakacak bütün belgeleri maharetle ortadan kaldırmayı başardılar.

Soykırım konusunda tartışma olmaz. Bu kabul edilemez. Ermenilerin iddialarını bir kez tanıdınız mı arkasından tazminat ve toprak talepleri gelir. Bunu kesinlikle yapmayın. Soykırımı sakın tartışmayın.

Rica ediyorum, Avrupa Birliği’ne teslim olmayın. Son gelişimden sonra şunu gördüm ki gelişmeniz gerçekten muhteşem. İnanın Avusturya’da bizim böyle bir üniversitemiz yok.’ (Prof. Feigl, panelin yapıldığı İstanbul Teknik Üniversitesi’ni kastediyor.)

Mahcup davranmayın. Bu topraklar sizin. Siz Malazgirt Savaşı’ndan bu yana değil, tam 10 bin yıldır bu topraklardasınız. Unutmayın ki bu, Çatalhöyük’teki kazılarda elde edilen bulgularla kanıtlandı.”

Prof. Erich Feigl’in, Münih’te Üniversitats Verlag tarafından yayımlanan “Die Kurden” isimli kitabının da mutlaka  okunması gerektiğini düşünüyorum.

132 orijinal belge, fotoğraf ve harita içeren, 220 kaynaktan yararlanılan 286 sayfalık kitap belki de benzerleri arasında en gerçekçi, ciddi araştırma ürünü..

Tarihi belge ve bilgiler ışığında bilimsel yansızlıkla yazdığı bu kitaptaki gerçekleri okuyanların kendisini Kürt düşmanı olarak algılamamalarını rica eden yazar, aksine Kürtleri çok sevdiğini hatta 1970 yılında "İnsanlar ve Mitoloji" adlı TV dizisinin çekimi sırasında Ağrı Dağı'nda geçirdiği bir kazada hayatını kurtaranın bir Kürt olduğunu ifade ediyor. Kitabında da hayatı kurtaranla resmini kapakta yayınlıyor.

Prof. Feigl, kitabın ön iç kapağına ASALA'nın "Büyük Ermenistan", arka iç kapağında da bu haritayla % 60 örtüşen PKK'nın "Büyük Kürdistan" haritasını koymuş.

Kitapta, Kürt sorunu, Kürt tarihi, Kürt dilleri, Kürt ayaklanmaları, PKK-ASALA anlaşması, uyuşturucu kaçakçılığı ve PKK terörüyle sistematik olarak inceleniyor.

Prof. Feigl, tarihteki Ermeni-Kürt ilişkilerini Kürtlerle Ermeniler arası uyuşmazlıkları verirken, I. Dünya Savaşı esnasında Ermeniler ve Kürtler arası karşılıklı baskın ve öldürmeleri anlatıyor ve ASALA'nın idda ettiği 1915 yılı "Ermeni soykırımının olmadığını o tarihteki Ermeni kilisesi kayıtlarıyla ispatlıyor.

Feigl, ayrıca  1000 yıl bir arada yaşayan, aynı kaderi paylaşan, ortak düşmanlara karşı birlikte savaşan, karşılıklı evlenen ve karma aileler oluşturan Anadolu ve Kürt Türkleri' nin birbirlerinden ayrılamayacağı, bağımsız bir Kürt devletinin olamayacağı sonucuna varıyor. En iyi çözümün karşılıklı anlayışla bir arada yaşamaya dayanması gerektiğini söylüyor. Kürt probleminin de İngiltere'nin ve Rusya'nın zorlaması ile ortaya çıktığını ifade ediyor.

Kitaba göre, A. Benningsen 1932 yılında "Kürtler ve kürdoloji isimli kitabında Kürtler hakkında yazılan toplam 732 kaynak vermiş. Bu kaynakların 270'i Rus, 182'si İngiliz, 157'si Fransız yazar ve kurumu tarafından yazılmış.

Vefatından birkaç ay önce “Armenian Mythomania – Armanian Extremism: Its Causes and Historical Context” başlıklı bir kitabı yayınladı.

Gerek kitap, gerek film olarak sayısız esere imza atan Prof. Erich Feigl yaptığı çalışmalar nedeniyle, Avusturya´da Bilim ve Sanat Şeref Nişanı ve Viyana Eyaleti Altın Hizmet Madalyası ile ödüllendirildi.

Prof. Feigl'in Viyana Merkez Mezarlığında düzenlenen cenaze törenine, Türkiye'nin Viyana Büyükelçisi Selim Yenel, Askeri Ataşe Kurmay Albay Kahraman Güneş, Basın Müşaviri Ünal Alpat, Azerbaycan'ın yurt dışında yaşayan Azerilerden sorumlu Devlet Bakanı Birinci Yardımcısı Valeh Hacıyev ve Büyükelçi Fuad İsmailov ile Prof. Feigl'ın yakınları katıldı.

 AVUSTURYALI TARIHCI PROF.ERICH FEIGL'IN CENAZE TORENI

Prof. Erich Feigl´ın vefatıyla önemli bir araştırmacıyı, bilim ve sanat adamını, en önemlisi gerçek bir Türk dostunu kaybettik.

Eserleriyle ve yaptığı çalışmalarıyla yaşayacak olan Prof. Erich Feigl´ın geride bıraktığı ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyor ve saygı ile anıyorum.

(Yazının ilk yayım tarihi: 27 Ocak 2008)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir