Şeref Tunca

s-tunca02

Hentbol denince ilk akla gelen birkaç isimden biri olan ve Türk hentbolünü zirveye çıkartan; bu spor dalında çağdaş standartları yakalamak ve bu spor dalını tüm Türkiye sathında tabana yaymak için yoğun şekilde çaba gösteren Emekli Öğretmen Kıdemli Albay Şeref Tunca, 10 Ocak 2008 günü vefat etmişti.

Şeref Tunca 01 Temmuz 1923 tarihinde Amasya’da doğdu..

İlköğretimini tamamlamayı müteakip Erzincan Askeri Ortaokulu’na girdi.

Spor sevgisi ve spor yapma alışkanlığını askeri öğrencilik yıllarında kazandı.

Maltepe Askeri Lisesi’nde öğrenciliği sırasında çeşitli spor dalları ile meşgul olması ve ilgilendiği dallardaki yetenek ve başarısı öğretmenlerinin dikkatini çekti. Okul Atletizm Takımı’na alındı.

1941 yılında İstanbul Fenerbahçe Stadı’nda yapılan Yıldızlar Türkiye Uzun Atlama müsabakalarında 6 metre 31 santimetre atlayarak Türkiye Rekoru  kırdı ve Türkiye Birincisi oldu.

Kara Harp Okulu öğrenciliği döneminde Atletizm Federasyonu tarafından düzenlenen müsabakalarda uzun atlama, üç adım atlama ve 100 metre dallarında çeşitli birincilikler elde etti.

1944 yılında Kara Harp Okulu’ndan piyade subayı olarak mezun oldu.

1945- 1947 yıllarında Piyade Teğmen olarak görev yaptığı Kahramanmaraş ilinde dönemin Atletizm Federasyonu Başkanı Nail MORALI’nın isteği üzerine Atletizm İl Temsilcisi oldu ve bölgede düzenlenen Kros yarışmalarında atletlerin başarılı sonuçlar almalarında büyük katkı sağladı.

1951 yılında Gazi Eğitim Enstitüsü Yüksek Beden Eğitimi Okulunu bitirerek Beden Eğitimi Öğretmeni oldu.

Aynı yıl (1951) Konya Astsubay Hazırlama Okulu’na tayin olduğunda Konya ilinde ilk resmi voleybol müsabakalarının başlamasına öncülük ederek ilk müsabakaların hakemliğini yaptı.

1956 yılına kadar Konya Astsubay Hazırlama Okulu’nda görev yaptıktan sonra Ankara’ya Kara Harp Okulu’na Beden Eğitimi Öğretmeni olarak atandı.

Harp Okulu’nda 1972 yılına kadar aralıksız 16 yıl öğretmenlik yaptı.

Bu süre içerisinde TSK Spor Okulu ile İngiltere Kraliyet Ordu Spor Okulu ve Akademisini bitirdi.

Yurtdışında; İtalya’da atletizm, İngiltere’de Judo ve Jimnastik, yurt içinde ise; Futbol, Voleybol, Basketbol ve Hentbol Antrenörlük kurslarını gördü.

Lisanslı olarak;

– Uluslararası Atletizm Hakemliği,

– Uluslararası Yüzme Hakemliği,

– Milli Futbol Hakemliği,

– Milli Voleybol Hakemliği,

– Milli Basketbol Hakemliği,

– Milli Hentbol Hakemliği,

– Atıcılık,Güreş ve Bisiklet Bölge Hakemliği yaptı.

1972- 1976 yılları arasında Genelkurmay Harekât Başkanlığı Eğitim Dairesi Beden Eğitimi ve Spor Şube Müdürü olarak görev yaptı ve bu görevden kendi isteği ile Öğretmen Kıdemli Albay rütbesindeyken emekli oldu.

Yaşamı boyunca Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ile Federasyonlarda aşağıdaki görevlerde bulundu;

– Merkez Danışma Kurulu Üyeliği,

– 1971 İzmir Akdeniz Oyunları Merasim ve Seremoni Müdürlüğü,

– Hentbol Federasyonu Başkanlığı (En uzun süre görev yapan başkan olarak kayıtlara geçti),

– Atletizm Federasyonu Üyeliği,

– Voleybol Federasyonu Üyeliği,

– Güreş Federasyonu As Başkanlığı,

– Eskrim Federasyonu Üyeliği,

– Okçuluk Federasyonu üyeliği.

Emekli olmayı müteakip; Kara Harp Okulu’nda, Harita Genel Komutanlığı’nda ve TSK Spor Okulu’nda 2007 yılına kadar fahri olarak öğretmenlik yaptı.

2003 yılında Üç Genelkurmay Başkanı yetiştiren tek öğretmen olarak Genelkurmay Başkanlığı tarafından kendisine Onur Plaketi verildi. (Ancak bunlara ilâveten  Orgeneral İlker Başbuğ ile ondan sonra Genelkurmay Başkanı olan Orgeneral Işık Koşaner’in de öğretmenidir.)

1980- 1989 yılları arasındaki Hentbol Federasyon Başkanlığı döneminde:

Erkekler Deplâsmanlı Hentbol 1. Ligi,

Erkekler Deplâsmanlı Hentbol 2. Ligi,

Bayanlar Deplâsmanlı Hentbol 1. Ligi kuruldu.

A Milli Erkek Hentbol Takımımız, ilk galibiyetini 16. 12. 1981 tarihinde Romanya’da düzenlenen Balkan Şampiyonası’nda, 32- 19 şeklindeki skorla Yunanistan’a karşı aldı.

A Milli Bayan Hentbol Takımımız, ilk uluslar arası müsabakasını, 8. 12. 1983 tarihinde, Bulgaristan’ın Haskova şehrinde Bulgar Milli Takımı ile yaptı.

Üniversite Milli Hentbol Takımı ilk kez 1984 yılında, Federal Almanya’da düzenlenen Üniversiteler Dünya Şampiyonası’na katıldı.

Federasyon Başkanlığı döneminde, yaz tatillerinde beden eğitimi öğretmenlerine hizmet içi seminerler düzenledi.

1974 yılından itibaren Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Yüksek Danışma ve Disiplin Kurulu Üyeliği yapıyordu.

Geçirdiği rahatsızlık sonucu tedavi gördüğü Gülhane Askeri Tıp Akademisi Hastanesi’nde tüm tıbbi müdahalelere rağmen  kurtarılamadı ve 10 Ocak 2008 tarihinde vefat etti.

11 Ocak 2008 günü, Kocatepe Camisi’nde düzenlenen ve dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt,  Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Işık Koşaner, çok sayıda üst rütbeli subay ve yakınlarının katıldığı cenaze töreninden sonra, Karşıyaka Aile Mezarlığı’nda  toprağa verildi.

İngilizce ve Fransızca bilen Emekli Öğretmen Albay Şeref TUNCA’nın 1 erkek ( TSK Mehmetçik Vakfı Genel Müdürü Emekli Tümgeneral Melih Tunca)  ve 2 kız olmak üzere üç çocuğu bulunmaktadır.

Kara Harp Okulu’nda benim de Beden Eğitimi öğretmenliğimi yapan, çalıştığı  herkesin sevgisini kazanan değerli öğretmenim Şeref Tunca’yı vefatının üçüncü  yıldönümünde saygı ve rahmetle anıyorum.

Arzu edenler olabilir diye Sayın Şeref Tunca hakkında yazılmış bir yazının lingini aşağıya alıyorum.

http://www.ajansspor.com/yazarlar/tayyarsumen/h/20080112/hentbolun_babasi_seref_tuncayi_kaybettik.html

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir