TAŞA KAZINAN İHANET

Fransız düşünür ve yazar Roger Garaudy, ülkemizde daha çok “Geleceğimde İslâm Var”, “ İslâm’ın Aynası Camiler”, “ Medeniyetler Diyaloğu” gibi kitaplarıyla tanınır.

Bu kitapların çevrisiyle tanınan isim de, Cemal AYDIN’dır.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransız Filolojisi mezunu olan AYDIN, uzun yıllar gazetecilik yapmış, pek çok Fransızca kitabı Türkçeye kazandırmıştır.

Türk Edebiyatı Vakfı Müdürlüğü de yapan AYDIN, bir Fransa gezisinde, oldukça ünlü bir yer olan “Pere Lachaise Mezarlığı” na gider. Pek çok sansasyonel ünlü yazar, siyasetçi ve bilim adamının mezarının bulunduğu mezarlık, özellikle turistlerin oldukça ilgisini çekmektedir. Mezarlıkta dolaşırken, bir Ermeni Anıtı’na rastlar.

Ermeni Diasporası hemen hemen her ülkede, özellikle de Fransa’da böyle anıtlar diktirdiği için önce önemsemez. Ancak, merakını yenemeyip anıtın üzerindeki yazılara göz attığında, çok şaşırır. Bir ihanet belgesiyle karşılaşmıştır.

Çünkü Anıt, Birinci Dünya Savaşı, Türk Kurtuluş Savaşı ve İkinci Dünya Savaşı sırasında  Fransa için hayatını kaybeden Ermeniler için dikilmiştir.

Yani, (içlerinde Birinci Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı yıllarında, ülke topraklarının çeşitli bölgelerinde Fransız kuvvetlerine yardım ve yataklık ederken, Türkler’e karşı mücadele sırasında hayatlarını kaybedenlerin de bulunduğu ) Ermenilerin hatırasına dikilmiş bir anıttır karşılaştığı…

Taşa Kazınan İhanet 3

Mezarlığın girişine dikilmiş taşta “A LA MEMOIRE DES ARMENİENS DE L’ARMEE FRANÇAISE MORTS POUR LA FRANCE 1914- 1918   1939- 1945 “( 1914- 1918  1939- 1945 yıllarında Fransa İçin Ölen Fransız Ordusundaki Ermenilerin Hatırasına) yazılıdır.

Taşa Kazınan İhanet 2

Bu belirtilen yıllarda Ermenilerin hangi cephelerde öldüğü de, taşın diğer yanında yazılmış. Hemen göze çarpan isimler arasında Hadjin (Haçin- Saimbeyli), Adana, Marache(Maraş), Aintap (Antep),Salonique(Selanik), Manastır, Liban (Lübnan),Sytie (Suriye), Cilicie (Kilikya: Alanya burnundan Suriye’ye kadar olan Konya’nın güney ve Antalya’nın doğusunu kapsayan bölge), Musa Dağı hemen dikkati çekiyor.

“Ermeni Soykırımı” yapıldı diyenlere karşı, Ermenilerin Türklerle nasıl çarpıştıklarını göstermesi bakımından önemli bir belge bu.. 

Anıt, Pere Lachaise Mezarlığı’nın Gambetta Kapısı’ndan girişte, “Yabancı Savaşçılar Caddesi” üzerinde yer alan Ermeni bölümünde…Anıtın açılışı, Fransa Senato Başkanı Mr. Alain Poher tarafından, 15 Nisan 1978’de yapılmış; Fransız din adamları da bu anıtı “Kutsal” ilân etmiş.

Mezarlıkta Osmanlı Devleti’ne karşı Fransız Ordusunda Türklere karşı savaşan, Anadolu doğumlu olup Paris’te ölen, Türklere karşı Fransızların yanında yer alan Taşnak Çetesi üyesi, üst düzey Ermenilerin de mezar ve anıtları da bulunuyor.

Cemal AYDIN, bu taşa kazınmış ihaneti görünce, yaşadıklarını ve karşılaştıklarını kitaplaştırmaya karar vermiş; Kitabın çıkış noktası da işte bu “Taşa Kazınan İhanet” olmuş..

 Taşa Kazınan İhanet

Türk Edebiyat Vakfı  tarafından yayınlanan 120 sayfa tutan kitabın alt başlığı ise, “Ermeni İhanetinin Paris’teki Belgesi” …

Cemal AYDIN’ın kitabında son derece değerli belgeler yanında, önemli tarihçilerimizden alıntılar da var.

Bu anılardan biri de, Prof. Dr. İsmet GİRİTLİ’ye ait.

Prof. Dr. İsmet Giritli bir kongre için İtalya’ya gidiyor. Orada kendisine bir Yunan ve bir Ermeni profesör musallat oluyor. Her öğle yemeğinde “Siz bizi 400 yıl – 800 yıl sömürdünüz.Bizi ezdiniz” diye Prof. Dr. Giritli’yi taciz ediyorlar.

Sonunda Giritli dayanamıyor ve kongre düzenleyicisi İtalyan Profesöre durumu anlatıyor.

İtalyan Profesör, “Bugün öğle yemeğini beraber yiyelim” diyor.

Yemekte Yunan ve Ermeni Profesörler İsmet Giritli’ye yine taarruza başlıyorlar. Bunun üzerine İtalyan Profesör, Yunanlıya soruyor:

– Siz kaç yıl Türk hâkimiyetinde kaldınız?

– 400 yıl.

– Hangi dili konuşuyorsunuz?

– Yunanca.

– Dininiz nedir?

– Ortodoks Hıristiyan.

Sonra Ermeni profesöre donuyor:

– Siz kaç yıl Türk hâkimiyetinde kaldınız?

– 800 yıl.

– Hangi dili konuşuyorsunuz?

– Ermenice.

– Dininiz nedir?

– Gregoryen Hıristiyan.

“Beni iyi dinleyin!”, diyor İtalyan Profesör,”Eğer siz 200 yıl İtalyan hakimiyetinde kalsaydınız, şimdi ikiniz de İtalyanca konuşuyordunuz ve ikiniz de Katolik’tiniz. O yüzden, kültürünüzü muhafaza ettikleri için siz Türklere teşekkür etmelisiniz, teşekkür.”

*** 

Cemal AYDIN’ın kitabında yer alan Marmaduke Willam Pickthall’in bir sözü de anlayana tokmak gibi: 

“OSMANLI DEVLETİ’NİN ÇÖKERTİLMESİ İÇİN GERÇEKLEŞTİRİLEN ÇALIŞMALARA BENZER BİR  ÇALIŞMAYA TARİHTE RASTLANABİLECEĞİNDEN KUŞKULUYUM.”

(Yazının İlk Yayım Tarihi: 8 Mayıs 2015)

aakyol

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir