TÜRKİYE’ DE ERMENİ OLMAK

Darüşşafaka Lisesi, 2012 yılında, Gazeteci, Yazar, Tarihçi, Bestekâr Ahmet RASİM’i genç kuşaklara tanıtmak, Ahmet RASİM ismini yaşatabilmek amacıyla bir yarışma düzenlemiş, yarışmayı annesi Türk, babası Ermeni olan Klara YETEROĞLU kazanmıştı.

klara

KLARA YETEROĞLU

Çok beğendiğim ve önemsediğim yazıyı aynen aşağıya alıyorum.

***

Türkiye’ de Ermeni Olmak

Kendimi bildim bileli bir tarafım Türk ve Müslüman, bir diğer tarafım da Ermeni ve Hıristiyan. Son yıllarda ülkemizde meydana konmak istenen bazı kavgaları ve anlaşmazlıkları görünce aklıma sorular geliyor. Neden yüzyıllarca bir arada yaşayan bu iki dost topluluk birbirine düşürülmek isteniyor? Acaba ben hangi tarafta olmalıyım? Ya da bir tarafta olmak zorunda mıyım?

Türkiye’de şu an yaklaşık 40- 50 bin civarında Ermeni vatandaşı yaşıyor. Bu rakam Osmanlı Devleti zamanında çok daha fazlayken ne yazık ki 1 nci Dünya Savaşı’nda bu özellikle Rusların ve Fransızların kışkırtmaları sonucunda yıllarca Osmanlı Devleti içinde “Millet-i Sadıka” unvanını taşıyan Ermenilerin bir bölümü ayaklandı. Devletine sadık olmalarıyla nam salan Ermeniler, doğuda istenmeyen olayların içinde yer aldılar. Belki iki taraf da savaşın etkisiyle birbirine kötü şeyler yapmak zorunda bırakıldı. Başka ülkelerin çıkarları için yüzlerce yıldır bir arda sorunsuz yaşayan insanlar birbirlerine düşman gibi bakmaya başladılar. Sonuçta ne Ermeni Devleti kuruldu ne de ölen canlılar geri geldi. İki taraf da acı dolu günler yaşadı.

Özellikle son 20 yıldır sürekli olarak o eski günlere dönmek isteyen bir takım kötü niyetli düşünceler bu sefer Türkiye’ de yaşayan Ermenileri yeniden kışkırtmaya başladılar. Elbette bu durumun bir sonucu olarak yine iki halk arasında gerilimler yaşanmaya başladı. 14 yaşında biri olarak kendi dünyamdan bu son olayları yorumlamaya başladım. Ben annesi Türk, babası Ermeni olan biriyim. Ben bu ülkede Ermeni okulunda okuyup, kilisede ibadetimi yapabiliyorum. Ermenice çıkan gazete ve dergileri rahatlıkla satın alıp Ermeni gündemini takip edebiliyorum. Ulusal bayramlarımızı rahatlıkla kutlayıp cemaatimizle her türlü faaliyeti gerçekleştirebiliyorum. İşin ilginç yanı bütün bu faaliyetlerimizde devletimizin bize sürekli maddi manevi destek vermesini de büyük bir gururla ifade etmek istiyorum. Peki, o zaman sorun nedir? Bence sorun yine dış kaynaklı güçler. Bizim bu ülkede rahat olmamızı istemiyorlar. Ben hem Türk’üm hem de Ermeni. Ben aslında Türkiyeliyim. Benim gibi düşünen insanların da çok olduğunu düşünüyorum. Yeri geldiğinde Kurban Bayramı’nı, yeri geldiğinde Noel’i kutluyoruz. Biz herkese saygı duyuyoruz ve herkes de bize saygı duyuyor.

Ben şu an bir Türk okulunda okuyorum. Arkadaşlarım, öğretmenlerim bana karşı en küçük bir ayrımcılık göstermiyorlar. Kendi inancımı rahatlıkla yaşayabilirken arkadaşlarımla her türlü konuda rahatlıkla konuşabiliyor, dertleşebiliyorum. Benim en iyi arkadaşlarım Türk ve sanırım ben de birkaç Türk arkadaşımın en iyi arkadaşıyım. Yıllar önce ne yaşandığını düşünmek ya da o günlerde yaşanan kötü olayların sonuçlarını bize çektirmek isteyenlerden bıktım artık. Bizi kendi halimize bırakmalarını ve dostça yaşamlarımıza müdahale etmemelerini istiyorum.

Benim adım Klara, soyadım YETEROĞLU.

Sanırım bu her şeyi özetliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir