YENİ YIL, YENİ UMUTLAR DEMEK

10

Çıkış ışığı bile görülmeyen dar ve karanlık bir tünelin içinde, sözüm ona yeni bir yıl heyecanı yaşıyoruz. Coşkusuz, tutkusuz bir yeni yıl!

Eskiden yeni bir yıla girerken büyük heyecan duyar, özlemlerimin gerçekleşmesini dilerdim; umutlarımı kaybetmemem gerek biliyorum ama, artık hiçbir şey beni etkilemiyor.

İçimizi karartan, yaşam şevkimizi körelten, derin bir belirsizliğin insanın uykularını kaçırdığı bir dönemden geçiyoruz.

2016' da insanın içini aydınlatan ve mutluluk veren çok az olay yaşadık. Bununla birlikte iç karartıcı haberler arka arkaya geldi, arsızca- yüzsüzce gelmeye devam ediyor.

Şurası bir gerçek ki, 2016' da terör, şiddet ve göçlerin devam ettiği coğrafyamızda barış ve demokrasinin gerçek anlamda yaşanmayışı en büyük sorun!

Oysa daha güzel bir dünya herkesin hayali…

İÇİMİZ BURUK!

ATATÜRK’ ün bin bir zorluk ve emekle kurduğu demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’ nin kuruluş değerlerine ve maalesef ATATÜRK’ e açık bir saldırı var.

Sorunlar küçüleceğine, giderek artan bir hızla büyüyor!

Toplumun gözü önünde yaşanan uygulamalarla  “Adalet, mülkün temelidir” inancı çok büyük yara aldı; ne yazık ki, adalete güven belirli ölçüde sarsıldı.

Eğitim sistemi yaz- boz tahtasına döndü.

Bazı üniversitelerimizde ve akademik çevrelerde din baskısının ve terör örgütü yapılanmasının giderek etkinleştiği şeklinde haberler var.

Demokratik bir ülkede asla yaşanmaması gereken prematüre darbe görünümlü bir terör eylemi yaşadık.

Sanki akla kara karıştı.

Ödediği bedelin farkında olup olmadığı anlaşılamayan medyada liyakat değil, iktidar yandaşlığı ön plânda…

Gerçeğin saptırılması moda oldu!

Haberini de, sözünü de korkmadan yazabilen sadece bir- iki gazete var; maşallah onların da her biri, gerçek konusunda toplumu aydınlatmak yerine bir muhalefet partisinin sözcüsü durumunda! 

Toplumda etnik ve dinî terör örgütlerinin saldığı korku ve endişe hâkim. Sanki Sünnî İslâm adına yaşamın her alanına müdahale ediliyor! Yoksa ben mi yanılıyorum?

Türkiye’de artık farklı yoruma ve eleştiriye hoşgörü ve tahammül yok. Ya "Bizdensin” ya da “Bizden değilsin!” 

Güney hududumuz yangın yeri, şehit haberleri ard arda geliyor. Silâhlar patlıyor, sinsice tuzaklanmış bombalar can alıyor. Açıkça bir tuzağa çekildik!

Suriye’den gelip sınırdaki kamplarda kalmayarak ülke içine dağılan Suriyeliler, ülkenin nüfus yapısını allak bullak ettiler.

Aileleriyle yaşam kavgası veren, bir lokma ekmek ve başlarını sokacak bir çatı arayan bu zor durumdaki insanların, ekonomide ucuz insan gücü olarak kullanılmasının tercih edilmesi ise, çalışan normal insan gücünü olumsuz etkiliyor!

Sanki istikrarsızlık kurumsallaştı!

Tüm bunların üstüne gitmek varken, “Anayasa Değişikliği” ve “Başkanlık Sitemi” nin tartışılmasını anlamakta zorluk çekiyorum!

DIŞTA YALNIZIZ!

Başarılı Dış Politika, etkin güce, gerçekçi tespit ve değerlendirmelere dayanır. Türk Dış Politikası’nın sürdürülebilir ‘ Sağlıklı Uluslar Arası’ ilişkiler boyutunda olduğu söylenemez. Son dönemde “SIFIR SORUN” felsefesiyle ortaya çıkan dış politikamız, geride bıraktığımız yıl ortaya çözülmesi çok zor bir kördüğüm bırakmıştır. 

TürkiyeJeopolitik ve jeostratejik bakımdan içinde bulunduğu coğrafî bölgenin en önemli ülkesidir ve elbet iktidar ve muhalefet  güncel durumu ve geleceği bir bütün halinde çok iyi değerlendirmek zorundadır.

Artık eski yıl sayfasını çevirip yeni yıla bakalım:

YENİ YILDA:

Ülkemizde bireylerin adalet duygusuna duydukları saygı ve güvenin hiç eksilmemesini, adalet mekanizmasının da uygulamalarıyla saygınlığına leke düşürmemesini;

Kadınlarımızın, genç kızlarımızın ve çocuklarımızın her türlü baskı ve şiddetten uzak tutulmasını;

Doğal zenginliklerimizin her türlü ranta kurban edilmemesini;

Ülkemizin, ATATÜRK’ ün “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” sözünün vermek istediği mesajı tam ve doğru kavramış şekilde, hiçbir emperyalist devletin emellerine alet olmadan tüm komşularıyla iyi ilişkiler içinde olmasını, bulunduğu coğrafyada ve tüm dünyada ekonomik ve siyasî yönden tam bağımsızlığını koruyarak saygınlığını yitirmemesini ve giderek artırmasını;

Tüm akraba, dost ve arkadaşlarımın (sonuçta bu satırları sonuna kadar sabırla okuyan herkesin) yeni yılının sağlık, mutluluk, huzur ve başarılarla dolu geçmesini dilerim.

6 gif

Terörle mücadelede barış ve ateşkes olmaz. Terör tamamen önlenmezse çeşitli şekillerde varlığını hep sürdürür. Umarım: her türlü terör mutlaka önlenir ve güzel ülkemizin her yerinde, Türk Bayrağı altında “HUZUR ve GÜVEN içinde yaşanır; Her an, her dakika “SON DAKİKA” haberleriyle “Acaba şimdi ne oldu?” diye yüreklerimiz ağzımıza gelmez.

Elbette herkesin yeni yıldan gerçekleşmesini umduğu hayalleri ve dilekleri vardır; umarım hepsi herkesin gönlünden geçtiği gibi gerçekleşir!

(Yazının İlk Yayım Tarihi: 26 Aralık 2016)

aakyol

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir